do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.12.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zmiany w opłacie paliwowej oraz nowa opłata emisyjna

Podmioty uiszczające opłatę paliwową od paliw silnikowych będą zobowiązane od stycznia 2019 r. do jednoczesnego opłacania od tych samych towarów opłaty emisyjnej. Konieczność uiszczania tej opłaty wynika z zapisów art. 321a-321j ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska.

Paliwami silnikowymi podlegającymi opłacie emisyjnej są (art. 321a ust. 3 ustawy - Prawo ochrony środowiska):

  1. benzyny silnikowe o kodach CN 2710 11 45, CN 2710 11 49,
  2. oleje napędowe o kodzie CN 2710 19 41.

Zasady naliczania i deklarowania opłaty emisyjnej oraz organy właściwe w tej opłacie są dokładnie takie same jak w opłacie paliwowej. Również identyczne są podstawy naliczania tej opłaty. Przy czym w art. 321e tej ustawy ustalona została jednolita stawka opłaty emisyjnej w wysokości 80 zł za 1000 litrów benzyn silnikowych lub olejów opałowych. W kolejnych latach również będzie ona waloryzowana.

Tym samym w przypadku paliw silnikowych konieczne będzie złożenie do właściwego organu (urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego) dwóch informacji o opłatach - jednej o opłacie paliwowej (według dotychczasowego wzoru) oraz drugiej dla opłaty emisyjnej, której wzór nie został jeszcze opublikowany.

Czytaj więcej w artykule: " Jak przygotować się do zmian w zakresie akcyzy oraz opłat paliwowych od stycznia 2019 r." >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

Instrukcje księgowego. 65 praktycznych procedur z serwisem internetowym

Książka zawiera zestaw aktualnych i praktycznych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe i kadrowe. Trudne i skomplikowane zagadnienia prawne i proceduralne przedstawiono w sposób prosty, zwięzły i przystępny przy użyciu zestawień, tabel, przewodników „krok po kroku”.

Kup już za: 83.20 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK