do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 06.12.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Czy e-ZLA za okres wsteczny będzie podstawą do wypłaty zasiłku

Jeśli lekarz wystawi ubezpieczonemu zaświadczenie lekarskie e-ZLA za okres wsteczny, czyli za okres wcześniejszy niż określony przez obowiązujące przepisy dotyczące wystawiania zaświadczeń lekarskich, ZUS przeprowadzi postępowanie i ustali, czy wystawienie tego zaświadczenia było uzasadnione medycznie.

Płatnik składek, który ma profil na PUE ZUS, zobaczy takie zaświadczenie na liście zaświadczeń lekarskich e-ZLA swoich pracowników ze statusem "wsteczne - do wyjaśnienia". Takie zwolnienie nie stanowi podstawy wypłaty zasiłku. Płatnik składek, który nie ma profilu na PUE ZUS, informację o tym, że zaświadczenie lekarskie e-ZLA zostało wystawione za okres wsteczny i będzie stanowić podstawę wypłaty zasiłku dopiero po uznaniu przez ZUS, będzie widział na wydruku e-ZLA. W toku postępowania ZUS może:

  • potwierdzić, że wystawienie zaświadczenia lekarskiego e-ZLA za okres wsteczny było uzasadnione medycznie - zaświadczenie to na profilu na PUE ZUS będzie widoczne ze statusem "wsteczne - uzasadnione medycznie",
  • stwierdzić, że wystawienie zaświadczenia lekarskiego e-ZLA za okres wsteczny nie było uzasadnione medycznie - będzie ono widoczne na profilu na PUE ZUS ze statusem "wsteczne - nieuzasadnione medycznie".

Prawo do zasiłku można ustalić i wypłacić zasiłek tylko na podstawie zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, którego wystawienie ZUS uznał za uzasadnione medycznie.

Jeśli płatnik nie ma profilu na PUE ZUS, a ubezpieczony złoży zaświadczenie lekarskie e-ZLA, które zostało wystawione za okres wsteczny, należy zwrócić się do właściwego dla płatnika oddziału ZUS o informację, czy wystawienie tego zaświadczenia było uzasadnione medycznie.

Czytaj więcej w artykule: "Jakie zmiany dla płatników i ubezpieczonych będą wynikać z wprowadzenia od 1 grudnia 2018 r. wyłącznie e-ZLA" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK