do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 06.12.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zmiany w zakresie opodatkowania podatkiem u źródła

Od 1 stycznia 2019 r. ustawodawca zmieni zasadę pobierania podatku u źródła. Tak jak do końca 2018 r. płatnicy będą mogli korzystać z podatkowych preferencji (obniżenia stawki podatku u źródła lub zwolnienia z niego), jeżeli przewiduje je umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania mająca zastosowanie do danego podatnika. Warunkiem jest posiadanie odpowiednich dokumentów (oświadczeń i certyfikatów rezydencji). Jeżeli płatnik nie będzie mógł przedstawić odpowiednich dokumentów, będzie musiał pobrać i wpłacić podatek według stawek przewidzianych w updop.

Od 1 stycznia 2019 r. wprowadzono dodatkowe ograniczenia dotyczące polskich płatników tego podatku wypłacających w jednym roku podatkowym powyżej 2 000 000 zł jednemu zagranicznemu kontrahentowi (podatnikowi podatku u źródła). W przypadku wypłat w tej wysokości polski płatnik zapłaci podatek według podstawowej stawki (określonej w updop), a dopiero potem będzie mógł wystąpić o zwrot różnicy między stawką podstawową a preferencyjną (wynikającą np. z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania). Polski płatnik przy wypłatach powyżej 2 000 000 zł będzie mógł płacić podatek na obecnych zasadach (według stawki preferencyjnej i bez występowania z wnioskiem o zwrot podatku) tylko pod pewnymi warunkami. Polski płatnik powinien:

  • oświadczyć, że spełnia wszystkie warunki zastosowania preferencji,
  • w przypadku niektórych płatności przedstawić opinię o stosowaniu zwolnienia wydaną przez organ podatkowy na jego wniosek (płatny 2000 zł). Opinia taka ma być ważna tylko przez trzy lata.

Dla wypłacających odsetki, należności licencyjne lub wynagrodzenia z tytułu usług niematerialnych do zagranicznego kontrahenta będzie to oznaczać konieczność monitorowania łącznej kwoty płatności, by sprawdzić, czy nie przekracza ona kwoty 2 000 000 zł. Podatnicy, którzy dokonują większej liczby takich transakcji, powinni rozważyć wystąpienie o opinię o stosowaniu zwolnienia. Warto także sprawdzić, czy wszystkie posiadane certyfikaty rezydencji zachowały aktualność.

Czytaj więcej w artykule: "Jak przygotować się do zmian 2019 w podatkach i rachunkowości" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK