do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 06.12.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zmiany w zakresie opodatkowania podatkiem u źródła

Od 1 stycznia 2019 r. ustawodawca zmieni zasadę pobierania podatku u źródła. Tak jak do końca 2018 r. płatnicy będą mogli korzystać z podatkowych preferencji (obniżenia stawki podatku u źródła lub zwolnienia z niego), jeżeli przewiduje je umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania mająca zastosowanie do danego podatnika. Warunkiem jest posiadanie odpowiednich dokumentów (oświadczeń i certyfikatów rezydencji). Jeżeli płatnik nie będzie mógł przedstawić odpowiednich dokumentów, będzie musiał pobrać i wpłacić podatek według stawek przewidzianych w updop.

Od 1 stycznia 2019 r. wprowadzono dodatkowe ograniczenia dotyczące polskich płatników tego podatku wypłacających w jednym roku podatkowym powyżej 2 000 000 zł jednemu zagranicznemu kontrahentowi (podatnikowi podatku u źródła). W przypadku wypłat w tej wysokości polski płatnik zapłaci podatek według podstawowej stawki (określonej w updop), a dopiero potem będzie mógł wystąpić o zwrot różnicy między stawką podstawową a preferencyjną (wynikającą np. z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania). Polski płatnik przy wypłatach powyżej 2 000 000 zł będzie mógł płacić podatek na obecnych zasadach (według stawki preferencyjnej i bez występowania z wnioskiem o zwrot podatku) tylko pod pewnymi warunkami. Polski płatnik powinien:

  • oświadczyć, że spełnia wszystkie warunki zastosowania preferencji,
  • w przypadku niektórych płatności przedstawić opinię o stosowaniu zwolnienia wydaną przez organ podatkowy na jego wniosek (płatny 2000 zł). Opinia taka ma być ważna tylko przez trzy lata.

Dla wypłacających odsetki, należności licencyjne lub wynagrodzenia z tytułu usług niematerialnych do zagranicznego kontrahenta będzie to oznaczać konieczność monitorowania łącznej kwoty płatności, by sprawdzić, czy nie przekracza ona kwoty 2 000 000 zł. Podatnicy, którzy dokonują większej liczby takich transakcji, powinni rozważyć wystąpienie o opinię o stosowaniu zwolnienia. Warto także sprawdzić, czy wszystkie posiadane certyfikaty rezydencji zachowały aktualność.

Czytaj więcej w artykule: "Jak przygotować się do zmian 2019 w podatkach i rachunkowości" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

INFORLEX Księgowość i KadryKompleksowa baza wiedzy adresowana do księgowych, kadrowych z rynku firm oraz biur rachunkowych.

Zawiera:
ujednolicone akty prawne, porady i artykuły publikowane w czasopismach INFOR PL, profesjonalne doradztwo ekspertów, zaawansowane narzędzia i funkcjonalności

Kup już za: 425.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK