do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 05.12.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Opodatkowanie zaliczek ewidencjonowanych na kasie fiskalnej

Od 1 stycznia 2019 r. zmieniony zostanie termin informowania naczelnika urzędu skarbowego o wyborze ustalania przychodu z tytułu otrzymanych zaliczek w dacie ich zaewidencjonowania na kasie fiskalnej. Podatnik będzie dokonywał takiego wyboru w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym będzie stosował ten sposób ustalania daty powstania przychodu.

Obecnie podatnik, który chce rozpoznawać przychód w momencie pobrania zaliczki, może to robić, jeżeli zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu ustalania daty powstania przychodu:

  • w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego,
  • w przypadku podatników rozpoczynających ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej - w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Począwszy od 2019 r., podatnicy chcący opodatkowywać zaliczki ewidencjonowane na kasie w momencie ich otrzymania będą musieli informować o tym każdorazowo w zeznaniu rocznym składanym za dany rok podatkowy.

Nowe terminy składania zawiadomień o rozpoznawaniu przychodu z tytułu zaliczek ewidencjonowanych na kasie zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Będą je musieli stosować zarówno podatnicy, którzy po raz pierwszy od 2019 r. zdecydują się na rozpoznawanie przychodu w momencie otrzymania zaliczki ewidencjonowanej na kasie, jak i podatnicy, którzy już w poprzednich latach zdecydowali się na ten krok i złożyli w tej sprawie wymagane przepisami zawiadomienie. Z przepisów przejściowych wynika bowiem, że zawiadomienia złożone w tej sprawie przed 1 stycznia 2019 r. nie wywołują żadnych skutków w latach podatkowych rozpoczynających się po 31 grudnia 2018 r.

Podatnik będzie musiał poinformować o opodatkowywaniu w 2019 r. otrzymywanych zaliczek dopiero w zeznaniu podatkowym składanym za ten rok. Z wypowiedzi przedstawicieli MF wynika, że w zeznaniach PIT-36 i PIT-36L zostanie wyodrębniona specjalna pozycja, w której podatnik będzie informował o wyborze takiego sposobu opodatkowania PIT otrzymywanych zaliczek. Jeżeli podatnik będzie chciał kontynuować wybrany przez siebie sposób opodatkowywania otrzymywanych zaliczek w kolejnych latach, będzie musiał każdorazowo informować o tym w zeznaniach podatkowych składanych za te lata.

Czytaj więcej w artykule: "Jak przygotować się do zmian 2019 w podatkach i rachunkowości" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK