do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 04.12.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Warto zgłosić zarządcę sukcesyjnego w CEIDG

W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zarejestrowano już blisko 600 zarządców sukcesyjnych - poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

"Gorąco zachęcamy przedsiębiorców, by, nie zwlekając, powoływali zarządców sukcesyjnych swoich firm i wpisywali ich online do CEIDG. Wystarczy do tego dokument powołania zarządcy oraz jego zgoda na piśmie" – przypomniana szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

Minister zaznaczyła, że wpisanie zarządcy do CEIDG jest proste, bezpłatne i nie wymaga zbędnych formalności. "Dzięki temu szybko można zabezpieczyć przyszłość swojej firmy i pracowników" – podkreśliła.

25 listopada weszła w życie ustawa o sukcesji firm. Jak wskazał resort, przez pierwszy tydzień jej obowiązywania, w rejestrze CEIDG zgłoszono 588 osób, które w myśl złożonych wniosków, stały się zarządcami sukcesyjnymi.

"Tym samym, zarządca sukcesyjny został zgłoszony już przez 542 przedsiębiorców (niektórzy zgłaszają więcej niż 1 osobę). Tylko do poniedziałku do godziny 12:00 w CEIDG zarejestrowano 18 zarządców sukcesyjnych" - poinformowano.

Według resortu w ramach zgłoszonych wniosków, zaobserwowano, że średnia wieku przedsiębiorcy zgłaszającego zarządcę wynosi 54 lata, a średnia wieku zgłaszanego zarządcy to obecnie 40 lat.

W myśl ustawy o sukcesji, jeśli firma wpisana do CEIDG będzie miała zarządcę sukcesyjnego, to po śmierci jej właściciela w mocy pozostaną umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia, pozwolenia czy koncesje związane z jego przedsiębiorstwem. Przez okres sprawowania zarządu sukcesyjnego będzie można też posługiwać się nazwą firmy, NIP-em i firmowym kontem zmarłego przedsiębiorcy.

Adresatem nowych rozwiązań są ponad 2 mln przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG, z czego 60 proc. stanowią firmy rodzinne, które zatrudniają ok. 50 proc. pracowników w gospodarce. Ponad 230 tys. z tej grupy ukończyło już 65 lat.

"Naszym celem jest to, by firma nie umierała wraz ze śmiercią swojego właściciela, tylko mogła dalej rozwijać się w rękach kolejnego pokolenia. By zmiana pokoleniowa w przedsiębiorstwach przebiegała płynnie, co przysłuży się budowaniu polskich wielopokoleniowych firm rodzinnych, a to z kolei przełoży się na korzyść dla całej gospodarki, a więc ogółu społeczeństwa" - wskazała minister Jadwiga Emilewicz.

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

Źródło: PAP

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK