do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 04.12.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Ulga na złe długi po 90 dniach

Projekt zakłada skrócenie okresu, po upływie którego wierzytelność uznaje się za nieściągalną. Obecnie wierzytelność uznaje się za nieściągalną po upływie 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Według projektu termin ten ma wynosić 90 dni.

Oznacza to, że przedsiębiorcy szybciej będą mogli skorzystać z ulgi na złe długi (i zmniejszyć podatek należny) w przypadku braku uregulowania płatności przez kontrahenta. Niesolidni (niepłacący) kontrahenci będą też wcześniej niż obecnie zobowiązani do korekty odliczonego VAT.

Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r. i mają mieć zastosowanie także do wierzytelności powstałych przed tą datą, których nieściągalność zostanie uprawdopodobniona - zgodnie z nowymi przepisami - w 2019 r. (art. 46 nowelizacji).

Jak się przygotować do zmian

Krok 1. Ustal ponownie, kiedy wierzytelność będzie uznana za nieściągalną

Wierzyciele zyskują prawo do szybszego odzyskania podatku w ramach ulgi na złe długi. Krótszy (90-dniowy) termin uznawania wierzytelności za nieściągalną obejmie również wierzytelności powstałe przed 1 stycznia 2019 r. Oznacza to, że zarówno wierzyciele, jak i dłużnicy powinni dokonać ponownego przeliczenia terminów z zastosowaniem 90-dniowego okresu braku zapłaty i ustalenia, kiedy - zgodnie z nowymi przepisami - wierzytelność zostanie uznana za nieściągalną.

Krok 2. Skoryguj VAT należny (lub naliczony) we właściwym okresie

Skrócenie okresu, po upływie którego wierzytelność jest uznawana za nieściągalną, powoduje określone konsekwencje zarówno dla wierzycieli, jak i dla dłużników. Wierzyciele zyskują prawo do wcześniejszego skorzystania z ulgi na złe długi i wcześniej będą mogli obniżyć VAT należny. Dłużnicy są natomiast zobowiązani do wcześniejszej korekty odliczonego VAT od niezapłaconych wierzytelności. Obie strony "nieopłaconej" transakcji powinny dokonać korekt (odpowiednio VAT należnego albo naliczonego) we właściwym okresie. Dlatego po zmianach przepisów istotne jest ustalenie, w jakim okresie rozliczeniowym wierzytelność zostanie uznana za nieściągalną.

Czytaj więcej w artykule: "Jak przygotować się do zmian 2019 w podatkach i rachunkowości" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

VAT 2019. Komentarz

Książka zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług. Uwzględnia zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r., oraz zmiany, które wchodzą w życie w maju i we wrześniu 2019 r. Przewidywany termin ukazania się publikacji to czerwiec 2019 r.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK