do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 28.12.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Jaka kwota wolna od potrąceń przy zleceniu od 2019 r.

Zleceniobiorcy, który nie wykonuje umowy przez cały miesiąc, przysługuje niższa kwota wolna od potrąceń z wierzytelności. W drodze analogii należałoby przyjąć, że kwoty wolne ulegają w tym przypadku obniżeniu jak przy zatrudnieniu na część etatu. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi z 18 października 2018 r.

Od 1 stycznia 2019 r. wierzytelności przysługujące m.in. osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych będą wprost objęte ochroną przed nadmiernymi potrąceniami. Taka ochrona będzie przysługiwać, jeżeli świadczenie należne zleceniobiorcy-dłużnikowi będącemu osobą fizyczną:

  • ma charakter powtarzający się oraz
  • zapewnia utrzymanie albo stanowi jedyne źródło dochodu.

Do tego rodzaju świadczeń należy od 1 stycznia 2019 r. stosować przepisy Kodeksu pracy zarówno w zakresie granicy potrącenia, jak i kwoty wolnej od potrąceń (art. 833 § 21 Kodeksu postępowania cywilnego).

O ile ustalenie granicy potrąceń w przypadku tego rodzaju wierzytelności nie stanowi problemu, o tyle zastosowanie odpowiedniej kwoty wolnej od potrąceń jest problematyczne.

W zależności od rodzaju potrącenia granica wynosi:

  • do wysokości 3/5 wynagrodzenia netto - w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych,
  • do wysokości 1/2 wynagrodzenia netto - w razie egzekucji innych należności.

Natomiast kwota wolna od potrąceń w przypadku dokonywania egzekucji innych należności stanowi 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę netto (w 2019 r. jest to kwota 2250 zł brutto). Żadnej kwoty wolnej od potrąceń nie stosuje się natomiast w sytuacji zadłużenia zleceniobiorcy z tytułu alimentów.

Czytaj więcej w artykule: "Jaka będzie od 1 stycznia 2019 r. kwota wolna od potrąceń z wierzytelności przysługujących zleceniobiorcom - stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK