do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.11.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Składki na fundusz solidarnościowy już od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. utworzony zostanie fundusz solidarnościowy, którego celem jest zapewnienie wsparcia społecznego, zawodowego i zdrowotnego osobom niepełnosprawnym. Fundusz będzie tworzony z obowiązkowych składek na fundusz oraz z tzw. daniny solidarnościowej. Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, składka na fundusz solidarnościowy ma wynosić 0,15% podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy. Będzie to dodatkowy koszt obciążający pracodawców.

Płatnicy składek będą zobowiązani do wpłaty składek na fundusz solidarnościowy w takim samym zakresie, w jakim są obowiązani do opłacania składek na Fundusz Pracy.  Oznacza to, że płatnik, który nie pobiera składki na FP, nie zapłaci również składki na fundusz solidarnościowy. Chodzi tu o osoby, które spełniają ustawowe warunki do zwolnienia  np. osoby powracające z urlopów rodzicielskich, czy osoby które ukończyły 50 rok życia albo osoby, których miesięczne przychody są niższe od minimalnej płacy.

Składki  na fundusz solidarnościowy i składki  na Fundusz Pracy, płatnicy składek wykażą  w miesięcznej deklaracji rozliczeniowej  ZUS DRA w pozycji, w której dotychczas wykazywana była składka na FP.  Poborem i podziałem tych składek zajmie się ZUS. 

Drugim podstawowym źródłem będzie danina solidarnościowa. Będą ją płaciły osoby najbogatsze, ponieważ obciąży ona osoby, które uzyskują roczne dochody przekraczające 1 milion złotych.

Stawka nowego podatku wyniesie 4% podstawy  jego obliczenia.  Rozliczany on będzie jednorazowo – w rozliczeniu rocznym (do 30 kwietnia danego roku za rok poprzedni). Pierwsze rozliczenie daniny solidarnościowej nastąpi zatem do 30 kwietnia 2020 r.

Źródło: Ustawa z 23 października 2018 r. o solidarnościowym funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych – czeka na podpis Prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw

Oprac. Agata Pinzuł

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

INFORLEX Księgowość i KadryKompleksowa baza wiedzy adresowana do księgowych, kadrowych z rynku firm oraz biur rachunkowych.

Zawiera:
ujednolicone akty prawne, porady i artykuły publikowane w czasopismach INFOR PL, profesjonalne doradztwo ekspertów, zaawansowane narzędzia i funkcjonalności

Kup już za: 425.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK