do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 09.11.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Ustawa o dniu wolnym 12 listopada u RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą pośpiesznego trybu uchwalenia ustawy o ustanowieniu 12 listopada 2018 r. Święta Narodowego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prace w Sejmie nad projektem trwały dwa dni. Po poprawkach Senatu ustawę przyjęto ostatecznie 7 listopada.

Nagły tryb ogłoszenia projektu i jego uchwalenia naraża wielu obywateli na nieprzewidywane problemy. Wszystkie rozprawy sądowe wyznaczone na 12 listopada zostają odroczone. Oznacza to, że ludzie będą musieli dłużej czekać na rozstrzygnięcie swych spraw. Pracodawcy zostali zmuszeni do gwałtownej zmiany organizacji pracy. Wielu pracowników w listopadzie zarobi mniej, np. wynagradzani za stawkę godzinową.  Wydłużą się terminy zaplanowanych na ten dzień zamówień czy zleceń. 

Do Biura RPO wpływają skargi z tym związane, przede wszystkim od pracowników publicznej służby zdrowia. Wskazują, że 12 listopada nie zagwarantowano im prawa do wypoczynku (w szpitalach i ambulatoriach pracować będą osoby niezbędne do udzielania zaplanowanych na ten dzień świadczeń). Nie będą czynne przedszkola i żłobki, co dla pracujących oznacza konieczność zorganizowania nadzwyczajnej opieki nad dziećmi.

Rzecznik przygotowuje wystąpienie w sprawie trybu prac nad ustawą. Chce zwrócić uwagę na nierespektowanie zasad procesu legislacyjnego. A pośpiechu w tym przypadku nie można uzasadniać nadzwyczajnymi okolicznościami, które zaskoczyłyby ustawodawcę.

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich

Czytaj także:

"12 listopada wolny również w handlu" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”

Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie nowe zasady prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej. Dokumentację pracowniczą będzie można prowadzić również w formie elektronicznej, a nie wyłącznie – tak jak do tej pory – w formie papierowej. Ponadto skróceniu ulegnie z 50 lat do 10 okres przechowywania dokumentów kadrowych.

Kup już za: 109.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK