do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.11.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Od przyszłego roku podatnicy rozliczą wyższą stratę podatkową

Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy będą mogli jednorazowo rozliczyć stratę podatkową do wysokości 5 mln zł. Obecnie nie mają takie możliwości.

Możliwość jednorazowego rozliczania straty podatkowej do wysokości 5 mln zł przewiduje projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (nr 2862), który obecnie jest przedmiotem prac parlamentarnych.

W przypadku gdy poniesiona przez podatnika strata będzie wyższa niż 5 mln zł, nieodliczona kwota będzie podlegała rozliczeniu na zasadach ogólnych tj. w pozostałych latach z pięcioletniego okresu jaki przedsiębiorcy przysługuje na rozliczenie straty z jednoczesnym zastrzeżeniem, że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości poniesionej straty.

Możliwość jednorazowego rozliczania straty podatkowej do wysokości 5 mln zł będzie dotyczyła strat powstałych począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2018 r. Z tego powodu podatnicy  po raz pierwszy skorzystają z nowego rozwiązania w zeznaniu za 2019 r. W zeznaniu za 2018 r. składanym do 30 kwietnia 2019 r. rozliczą stratę na dotychczasowych zasadach.

Skorzystanie z nowej formy rozliczenia będzie zależało wyłącznie od wyboru przedsiębiorcy. Będzie mógł skorzystać z nowej formy rozliczenia straty, albo rozliczyć stratę na dotychczasowych zasadach tj. odliczać stratę przez pięć kolejnych lat podatkowych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50% kwoty poniesionej straty.

Źródło: art. 9 ust. 3 updof w brzmieniu nadanym przez projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (druk sejmowy nr 2862)

Oprac. Katarzyna Wojciechowska

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

Instrukcje księgowego. 71 praktycznych procedur z serwisem internetowym

Książka zawiera zestaw aktualnych i praktycznych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe i kadrowe. Trudne i skomplikowane zagadnienia prawne i proceduralne przedstawiono w sposób prosty, zwięzły i przystępny przy użyciu zestawień, tabel, przewodników „krok po kroku”. W publikacji uwzględniono zmiany wprowadzone z początkiem 2019 r. w przepisach podatkowych, prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych, a także zmiany w VAT obowiązujące od 1 maja 2019 r.

Kup już za: 75.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK