do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.06.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Uproszczenia dla wszystkich podatników?

Planowane jest podwyższenie do 150 tys. limitu amortyzacji samochodu, likwidacja kilometrówki - to tylko niektóre propozycje, które mają szanse wejść w życie od 2019 r. - mówi minister finansów Teresa Czerwińska w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.

Minister finansów powiedziała, że resort oprócz wprowadzenia 9-proc. stawki CIT dla małych przedsiębiorstw, pracuje nad wprowadzeniem innych preferencji, np. dotyczących inwestycji z kapitału własnego. "Chodzi o możliwość obniżenia przychodu o alternatywny (tj. faktycznie nieponiesiony) koszt odsetkowy. Jeśli przedsiębiorca zamiast wypłacać zysk, sfinansuje z niego inwestycję, będzie mógł dokonać takiego odliczenia" - tłumaczyła, dodając, że łączna kwota kosztów z tego tytułu będzie limitowana.

Podkreśliła, że celem głównym takiego rozwiązania jest pobudzenie działań inwestycyjnych. "Kapitał własny kosztuje i dlatego chcemy wprowadzić takie rozwiązanie" - dodała.

Minister poinformowała, że przewiduje podwyższenie z 20 tys. euro do 150 tys. limit wartości samochodu osobowego, do którego odpisy amortyzacyjne są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. "Chcemy też zrezygnować z kilometrówki (...). Dodatkowo chcemy zrównać limit odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych z kosztami ich leasingu operacyjnego" - wymieniła.

Pytana o zmiany podatkowe, nad którymi pracuje resort przedsiębiorczości i technologii, wyraziła nadzieję, że zostaną one przyjęte przed końcem roku. "Ponieważ są to korzystne rozwiązania, mogą być uchwalone jeszcze w grudniu. Myślę tu przykładowo o wprowadzeniu możliwości jednorazowego rozliczenia straty nawet do 5 mln zł czy podwyższeniu progu tzw. małego podatnika w PIT i CIT do 2 mln euro rocznej wartości sprzedaży. Po tych zmianach do kosztów podatkowych będzie też można zaliczać wynagrodzenia za pracę współpracującego małżonka oraz małoletnich dzieci podatnika" - przypomniała.

"Myślę nad kompleksową reformą, która od początku poukłada system podatku od dochodów: z pracy, z działalności gospodarczej i od zysków kapitałowych" - powiedziała. "Pracujemy równocześnie nad różnymi rozwiązaniami. Z jednej strony chcemy likwidować niektóre biurokratyczne obowiązki i wprowadzić niższe podatki dla biznesu. Mamy nadzieję, że te zmiany wejdą w życie już od 1 stycznia 2019 r. Z drugiej strony zależy nam na tym, by wprowadzać prostsze przepisy podatkowe" - tłumaczyła Czerwińska.

Pytana o to, czy stawki VAT wrócą do wcześniejszego poziomu, czyli 22 proc. i 7 proc., powiedziała, że myśli o propozycji, która pozostawi stawki na obecnym poziomie, a jednocześnie uporządkuje ich stosowanie. "Po 1,5 roku uszczelniania systemu podatkowego nie jesteśmy gotowi przywrócić stawkę 22 proc. VAT. Dla konsumenta byłaby właściwie niezauważalna, mówimy bowiem o obniżce 1 pkt proc. podatku. Natomiast dla budżetu to ubytek rzędu 9 mld zł" - wskazała.

Dodała, że resort planuje też wprowadzenie ułatwień dla podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, "chociażby w rozliczeniu najmu prywatnego w formie ryczałtu ewidencyjnego". "Podatnik będzie wybierał ten sposób opodatkowania, dokonując pierwszej wpłaty lub składając zeznanie roczne (PIT-28). Wyeliminujemy w ten sposób obowiązek wcześniejszego zgłoszenia w urzędzie skarbowym. Inna propozycja dotyczy ulgi PIT przy sprzedaży mieszkania. Pięcioletni termin umożliwiający sprzedaż mieszkania bez podatku będzie liczony dla spadkobiercy od momentu nabycia nieruchomości przez spadkodawcę. Obecnie płynie on od momentu odziedziczenia mieszkania" - wyjaśniła.

"Chcemy też skorygować przepisy dotyczące ulgi przy sprzedaży mieszkań. Obecnie PIT nie płaci się przed upływem pięcioletniego okresu, gdy kwota ze zbycia nieruchomości zostanie wykorzystana w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe. Chcemy wydłużyć ten termin do 3 lat, a także umożliwić skorzystanie z ulgi w odniesieniu do wydatków na przebudowę lub remont lokalu poniesionych, zanim podatnik stał się jego właścicielem" - podsumowała.

Odsłuchaj swoje aktualności >>

Źródło: PAP

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK