do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 24.04.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Brak informacji o wysokości składki wypadkowej obliguje do kontaktu z ZUS

Przedsiębiorca, który przez 3 ostatnie lata kalendarzowe składał informację ZUS IWA, lecz nie otrzymał jeszcze informacji z ZUS o obowiązującej go stopie procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, musi jak najszybciej zwrócić się do organu o jej podanie. Płatnikom, którzy korzystają z aplikacji Płatnik składka wypadkowa zaktualizuje się automatycznie. Od 1 kwietnia 2018 r. obowiązują nowe stopy procentowe składki wypadkowej. Zmiany dotyczą m.in. płatników, którym wysokość tej składki indywidualnie ustala ZUS.

W nowym okresie składkowym na ubezpieczenie wypadkowe, który rozpoczął się 1 kwietnia 2018 r., zmianie uległy stopy procentowe składek na ubezpieczenie wypadkowe dla wielu płatników. Nowe stawki mają zastosowanie do należności wypłaconych w kwietniu 2018 r., rozliczanych w maju 2018 r. (odpowiednio do 7 lub 15 maja br.).

Płatnikom, którzy byli zobowiązani do złożenia informacji ZUS IWA za 2015, 2016 i 2017 r., stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala indywidualnie ZUS. Stanowi ją iloczyn stopy procentowej składki ustalonej dla grupy działalności PKD, do której należy płatnik, oraz tzw. wskaźnika korygującego (art. 28 ust. 2 ustawy wypadkowej). Wskaźnik korygujący jest natomiast ustalany na podstawie informacji przekazanych za poprzednie lata w informacjach ZUS IWA, przede wszystkim na podstawie danych dotyczących wypadków przy pracy oraz liczby osób pracujących w warunkach zagrożenia.

Firmy, którym składkę wypadkową ustala ZUS, powinny otrzymać informację o obowiązującej wysokości tej składki najpóźniej do 20 kwietnia 2018 r. Jeżeli do 30 kwietnia do płatnika nadal nie dotarło zawiadomienie z ZUS, powinien on jak najszybciej zwrócić się w tej sprawie do tego organu. Najszybciej otrzyma potrzebną informację, telefonując do jednostki ZUS (oddziału lub inspektoratu) właściwej ze względu na siedzibę firmy. Płatnikom, którzy korzystają z programu Płatnik składka zaktualizuje się automatycznie. Dowiadując się o wysokości stopy procentowej składki wypadkowej, płatnik powinien także wyjaśnić przyczynę nieotrzymania informacji - może być nią np. błąd w przesyłanych do ZUS danych lub brak ich aktualizacji.

Czytaj więcej w artykule: " Brak informacji o nowej wysokości składki wypadkowej obliguje płatnika do kontaktu z ZUS" >>

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami + Zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.

Publikacja „Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami” zawiera treść ustawy oraz praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych zmian. Stan prawny publikacji został zaktualizowany na dzień 1 sierpnia 2018 r. w załączonym e-booku „Zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.”.

Kup już za: 89.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK