do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 24.04.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Uproszczenia w CEIDG

30 kwietnia wejdą w życie przepisy dotyczące Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), znajdujące się dotąd w rozdziale 3 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Nowa ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy w zdecydowanej większości powiela dotychczasowe rozwiązania prawne.

Jedną z nowości jest umożliwienie udostępniania w CEIDG informacji o udzielonych przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi pełnomocnictwach oraz ustanowionych prokurentach (dotychczas dotyczyło to wyłącznie podmiotów rejestrowanych w KRS).

Uproszczony został wniosek o zmianę wpisu przedsiębiorcy. Jednocześnie postanowiono, że CEIDG dopisuje do wpisu przedsiębiorcy informację o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, począwszy od dnia następującego po upływie ostatniego dnia okresu zawieszenia wskazanego we wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej, chyba że przedsiębiorca złoży wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej wskazujący inny dzień. Jeżeli wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej nie określa daty wznowienia wykonywania działalności gospodarczej, wpis w CEIDG informacji o tym wznowieniu następuje na wniosek przedsiębiorcy.

Natomiast do czynności wykonywanych przez serwis internetowy Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy należy doprecyzowanie zadań organów, które realizują sprawy lub mogą udzielić praktycznych informacji dotyczących zagadnień związanych z podejmowaniem, wykonywaniem i zakończeniem działalności gospodarczej. Przy wykorzystaniu funkcjonalności Punktu wiele spraw będzie można załatwiać drogą elektroniczną.

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych z uzasadnieniem rządowym

Jest to pierwsza na rynku publikacja zawierająca ostateczny tekst ustawy z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych wraz z uzasadnieniem rządowym. Ustawa weszła w życie 25 maja 2018 r. i wdraża do polskiego prawa przepisy unijnego rozporządzenia RODO.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK