do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 20.04.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Papierowe ZUS ZLA do 30 listopada?

Do Sejmu trafił projekt zakładający wydłużenie okresu dwutorowego (zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej) wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy – do 30 listopada 2018 r.

Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1066, z późn. zm.) wprowadziła, obok dotychczas istniejącej, nową formę zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo konieczności sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny stanowiącego dowód przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości. 

Jednocześnie przewidziała okres przejściowy, w którym stosowane są obie formy zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy „papierowa” i „elektroniczna”. Od dnia 1 stycznia 2016 r. zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy mogą być wystawiane w formie elektronicznej, a w okresie przejściowym do dnia 30 czerwca 2018 r. również w dotychczasowej formie – na drukach ZUS ZLA.   

Po analizie etapu wdrożenia i zakresu funkcjonowania rozwiązań, biorąc również pod uwagę postulaty środowiska lekarskiego, projektodawca zaproponował nowelizację ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1066, z późn. zm.), polegającą na wydłużeniu okresu dwutorowego wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy – do 30 listopada 2018 r.

W tym okresie lekarze wdrożą nowe rozwiązania a twórcy aplikacji gabinetowych dostosują je do możliwości wystawiania e-zwolnień. Dodatkowo będzie to czas na wdrożenie rozwiązań umożliwiających upoważnienie personelu medycznego do wystawiania w imieniu lekarza zwolnień lekarskich, które to rozwiązanie pozwoli lekarzom skupić się na leczeniu i diagnostyce.

Oprac. Alicja Fal

Źródło: Sejm.gov.pl

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami + Zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.

Publikacja „Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami” zawiera treść ustawy oraz praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych zmian. Stan prawny publikacji został zaktualizowany na dzień 1 sierpnia 2018 r. w załączonym e-booku „Zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.”.

Kup już za: 89.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK