do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 17.04.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

9 proc. stawka CIT?

Zapowiedź obniżenia stawki CIT dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw należy ocenić zdecydowanie pozytywnie - powiedział prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa Piotr Hofman. Zauważył, że 9-procentowa stawka zaproponowana przez premiera jest rekordową w skali UE.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. obniżenie CIT dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc.

Jak powiedział Hofman, zapowiedź obniżenia stawki CIT dla przedsiębiorstw sektora małych i średnich przedsiębiorstw należy ocenić zdecydowanie pozytywnie. "Stawka podatku od osób prawnych w wysokości 9 proc. to rekord w skali Unii Europejskiej" - zauważył.

"Zmniejszenie klina podatkowego w tak istotnej skali, to kolejny ruch w dobrym kierunku" - dodał Hofman.

"Jak pokazuje praktyka doświadczeń innych państw, niskie podatki stanowią dodatkowy bodziec dla rozwoju przedsiębiorczości, pozwalają bowiem firmom na zachowanie większej części wypracowanego zysku, która może być przecież przeznaczona nie tylko na konsumpcję, ale również na inwestycje w prowadzony biznes" - powiedział prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa.

"Jako Rada oczekujemy, że rząd będzie pamiętał także o działalności gospodarczej w skali mikro, prowadzonej przeważnie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej" - powiedział Hofman. "Równocześnie ze zmniejszaniem ciężarów podatkowych dla małych i średnich firm powinny następować podobne ruchy dla mikrobiznesu" - dodał.

"Po Konstytucji Biznesu, która ma ustanowić nowy paradygmat w relacji przedsiębiorca – urząd oraz uprościć prowadzenie działalności gospodarczej, szczególnie w krytycznej początkowej fazie, mamy kolejne rozwiązania wychodzące naprzeciw oczekiwaniom biznesu w Polsce" - ocenił Hofman.

"Liczymy także, że dzięki kierunkowi wyznaczonemu przez Konstytucję Biznesu uproszczeniu podlegać będą przepisy podatkowe, tak aby rozliczenia z fiskusem zajmowały przedsiębiorcom jak najmniej czasu" - dodał.

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

Źródło: PAP

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych z uzasadnieniem rządowym

Jest to pierwsza na rynku publikacja zawierająca ostateczny tekst ustawy z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych wraz z uzasadnieniem rządowym. Ustawa weszła w życie 25 maja 2018 r. i wdraża do polskiego prawa przepisy unijnego rozporządzenia RODO.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK