do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 12.04.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Podatnik nie odliczy straty w roku objętym przedawnieniem

Niedopuszczalna jest zmiana wysokości straty poniesionej w roku objętym już przedawnieniem w celu jej odliczenia od dochodu osiągniętego w latach późniejszych (wyrok NSA z 2 marca 2018 r., sygn. akt II FSK 2675/16). Modyfikacja kwoty straty, gdy minie już termin przedawnienia zobowiązania podatkowego za ten rok, nie jest zatem możliwa - niezależnie od przyczyn takiej korekty.

Podatniczka, rozliczając PIT z kapitałów pieniężnych, a ściślej - ze zbywania akcji, w zeznaniu PIT-38 za 2009 r. pomniejszyła dochód o stratę, którą poniosła z tego samego źródła w roku 2007. Wysokość tej straty przyjęła stosownie do ustaleń przeprowadzonej u niej kontroli podatkowej. Jakiś czas później bank oraz dom maklerski, za których pośrednictwem podatniczka dokonywała obrotu akcjami, złożyły korekty informacji PIT-8C. W świetle tych korekt podatniczka poniosła za 2007 r. stratę większą od wykazanej. Złożyła więc w 2014 r. korektę zeznania PIT-38 za rok 2009 na swoją korzyść, co stało się przyczyną sporu z fiskusem.

Organy podatkowe obu instancji, stwierdzając, że zobowiązanie podatkowe za 2007 r., już się przedawniło (w myśl art. 70 Ordynacji podatkowej), uznały, że wobec przedawnienia nie można już korygować wysokości straty. Podatniczka złożyła zatem skargę do WSA.

WSA uznał skargę podatniczki za zasadną. Stwierdził bowiem, że organy nie powinny kwestionować korekty PIT-8C, a co za tym idzie, powinny przyjąć wysokość straty za 2007 r. dla celów rozliczenia roku 2009 w rzeczywistej wysokości. NSA uznał jednak stanowisko WSA za błędne.

Kontrowersje dotyczące możliwości zmiany wysokości straty za rok objęty przedawnieniem w celu jej uwzględniania w latach późniejszych trwały przez wiele lat. Za sprawą ciężaru uchwały w sprawie II FPS 3/17 kształtuje się jednolita linia orzecznicza sądów, która wyklucza jakąkolwiek możliwość modyfikacji rozliczeń podatnika, które uległy już przedawnieniu. Co ciekawe, ze względu na to, że uchwała ta dotyczyła rozliczeń CIT, nie ma mocy formalnie wiążącej dla PIT, ale warto zauważyć, że sądy, z uwagi na zbieżne regulacje CIT i PIT w zakresie działalności gospodarczej, honorują tę uchwałę również w odniesieniu do PIT. Opisana sprawa jest przykładem tego, że „przedawnienie” może być bronią obosieczną. W niniejszej sprawie zadziałało bowiem na niekorzyść podatnika. W większości przypadków przedawnienie „straty” działa jednak na korzyść podatników, o czym warto pamiętać.

Czytaj więcej w artykule: "Podatnik nie odliczy straty poniesionej w roku objętym przedawnieniem - wyrok NSA" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

INFORLEX Księgowość i KadryKompleksowa baza wiedzy adresowana do księgowych, kadrowych z rynku firm oraz biur rachunkowych.

Zawiera:
ujednolicone akty prawne, porady i artykuły publikowane w czasopismach INFOR PL, profesjonalne doradztwo ekspertów, zaawansowane narzędzia i funkcjonalności

Kup już za: 425.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK