do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 19.09.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Dodatkowe zobowiązanie podatkowe za unikanie opodatkowania

Od 1 stycznia 2019 r. planowane jest wprowadzenie głębokich zmian w Ordynacji podatkowej przeciwdziałających optymalizacjom podatkowym. Zmiany mają uszczelnić system podatkowy, zapobiegać wyprowadzaniu zysków za granicę, unikaniu opodatkowania i uzyskiwaniu korzyści podatkowych.

Ma być wprowadzone dodatkowe zobowiązanie podatkowe związane z unikaniem opodatkowania, zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści lub przepisów o cenach transferowych. Organ podatkowy, wydając decyzję z zastosowaniem tych przepisów, będzie ustalał dodatkowe zobowiązanie podatkowe odpowiadające ułamkowi stwierdzonej w postępowaniu korzyści podatkowej.

Obecnie zastosowanie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania polega tylko na odebraniu nienależnie uzyskanej korzyści podatkowej powiększonej, w niektórych sytuacjach, o należne odsetki z tytułu zaległości podatkowej. Po nowelizacji podatnik unikający opodatkowania zostanie obciążony sankcją w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Celem tej sankcji ma być karanie podatników za stosowanie nierynkowych mechanizmów prowadzących do zaniżania podstawy opodatkowania.

Dodatkowe zobowiązanie ma wynosić 40% kwoty korzyści podatkowej. Jeżeli będzie wydawana decyzja w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych lub podatku dochodowego od osób fizycznych, gdzie podstawą opodatkowania jest dochód, dodatkowe zobowiązanie podatkowe będzie wynosić 10% sumy składników wynikających z tej decyzji. W pewnych sytuacjach będzie też możliwe podwojenie, a nawet potrojenie tej stawki. W przypadku złożenia korekty będzie też możliwe obniżenie stawki o połowę.

Czytaj więcej w artykule: " Zmiany 2019. Zmiany w Ordynacji podatkowej przeciw unikaniu opodatkowania" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r. + VAT 2019. Komentarz. Aktualne zmiany w VAT

Komplet książek zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług.
Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 stycznia i 1 maja 2019 r., a także te, które wejdą w życie 1 września 2019 r. i listopada 2019 r. Omawia również zmiany które wejdą w życie w styczniu i kwietniu 2020 r.
Szczegółowo wskazuje, jak w ważnych kwestiach zmieniło się w ostatnim roku stanowisko krajowych sądów administracyjnych oraz organów podatkowych. Są w niej praktyczne tabele i prawie 300 przykładów pokazujących, jak rozliczać VAT.

Kup już za: 228.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK