do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 05.04.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Obniżenie stawek VAT od lipca?

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada obniżkę stawek VAT od 1 lipca 2018 r.

Celem niniejszej ustawy jest obniżenie stawek podatku od towarów i usług do stanu sprzed 1 stycznia 2011 roku. Oznacza to zmniejszenie opodatkowania VAT towarów i usług obciążonych obecnie stawką 23% do 22%, a towarów i usług obciążonych stawką 8% do 7%. Nie ulegnie zmianie stawka podatkowa dla towarów i usług opodatkowanych stawką 5%.

Podwyżka stawek podatku VAT, wprowadzona ustawą z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, motywowana była nadzwyczajną sytuacja, jaką był globalny kryzys gospodarczy. Miało być to rozwiązanie tymczasowe, którego celem było ograniczenie kryzysowego wzrostu zadłużenia finansów publicznych w celu uniknięcia przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego (55% PKB). Z tego powodu w we wspomnianej wyżej ustawie wprowadzono termin obowiązywania wyższych stawek – 31 grudnia 2013  r. – od 1 stycznia 2014r. stawki miały wrócić do wysokości odpowiednio 22% i 7%. Tak się jednak nie stało – ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wydłużyła okres obowiązywania podwyższonych stawek do końca roku 2016,

„Tymczasowa” zmiana została też podtrzymana ustawą z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – podwyższone stawki obowiązywać mają do końca roku 2018.

Autorzy niniejszej ustawy stoją na stanowisku, że w związku z zakończeniem globalnego kryzysu gospodarczego nie ma już uzasadnienia do utrzymywania podwyższonych stawek podatku VAT. Co więcej, Ministerstwo Finansów regularnie informuje o skutecznej walce z luką VAT i oszustwami podatkowymi, co drastycznie zwiększa wpływy z tego podatku (wzrost o 28% rok do roku w I półroczu 2017) bez dalszego podnoszenia stawek.

Źródło: Sejm RP

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

INFORLEX Księgowość i KadryKompleksowa baza wiedzy adresowana do księgowych, kadrowych z rynku firm oraz biur rachunkowych.

Zawiera:
ujednolicone akty prawne, porady i artykuły publikowane w czasopismach INFOR PL, profesjonalne doradztwo ekspertów, zaawansowane narzędzia i funkcjonalności

Kup już za: 425.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK