do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 05.04.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Wspólne rozliczenie z małżonkiem może skutkować utratą kwoty wolnej

Wspólne rozliczenie z małżonkiem to prawo, a nie obowiązek podatników. W latach ubiegłych małżonkowie często decydowali się na tę formę rozliczenia nie tylko ze względu na ewentualną możliwość obniżenia kwoty podatku, ale też ze względu na wygodę (złożenie jednej deklaracji zamiast dwóch). Niestety należy podatników przestrzec, że z uwagi na zmiany jakie wprowadzono w 2017 r. w zasadach wyliczania kwoty wolnej od podatku wspólne rozliczenie z małżonkiem może się okazać niekorzystne. Składając wspólne rozliczenie podatnik może de facto zapłacić wyższy podatek niż zapłaciłby składając zeznanie osobno.

Efektem wspólnego rozliczenia się małżonków jest zapłata podatku w podwójnej wysokości od połowy ich dochodów. Ta forma rozliczenia podatku jest co do zasady skierowana do małżonków, z których jeden zarabia znacznie więcej od drugiego (tj. jego dochody mieszczą się w II przedziale skali podatkowej). Jednak nie tylko ta grupa podatników składała wspólne rozliczenia. Z możliwości wspólnego opodatkowania dochodów korzystali i nadal korzystają również małżonkowie, u których nie występują takie różnice w dochodach. Podatnicy ci nie zdają sobie jednak sprawy, że począwszy od rozliczenia za 2017 r. wybór wspólnego rozliczenia nie zawsze może być dla nich korzystny. Zmiany jakie wprowadzono w 2017 r. w sposobie wyliczania kwoty wolnej od podatku spowodowały, że nie jest ona stała dla wszystkich podatników, a jej wysokość jest uzależniona od wysokości osiąganych dochodów. W związku z tym w pewnych okolicznościach może się okazać, że małżonkowie, którzy zdecydują się na wspólne rozliczenie mogą utracić  lub pomniejszyć wysokość kwoty wolnej od podatku i de facto zapłacić wyższy podatek niż zapłaciliby składając rozliczenie osobno. Dlatego zanim podejmą decyzję w tym zakresie warto aby dokonali stosownych kalkulacji, czy na pewno wspólne rozliczenie jest dla nich korzystne.

Warto też odnotować, że małżonkowie, którzy w poprzednich latach rozliczali się wspólnie przez portal e-deklaracje, a obecnie z uwagi na możliwość utraty kwoty wolnej chcieliby złożyć osobne rozliczenia za 2017 r. mają problem ze złożeniem deklaracji przez portal MF. 

Katarzyna Wojciechowska

PIT 2019. Komentarz

PIT 2019. Komentarz zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2019 r.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK