do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.09.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Dodatkowe badania dla pracowników korzystających z aut służbowych

Pracownicy, którzy korzystają ze służbowych samochodów, powinni w przypadku wstępnych badań lekarskich, poza badaniem ogólnym wykonywanym przez lekarza orzekającego, przejść również badanie okulistyczne i neurologiczne oraz test sprawności psychoruchowej wykonywany przez psychologa. Takie stanowisko zaprezentowało Ministerstwo Zdrowia w piśmie nr BPP.0620.529.2018.KŁ.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami redakcja MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o wyjaśnienie, jakim badaniom profilaktycznym podlegają pracownicy, którzy posiadają samochody służbowe? Czy osoby te powinny mieć w ramach okresowych badań lekarskich dodatkowo przeprowadzane badania lekarskie właściwe dla kierowców?

Z wyjaśnień resortu zdrowia wynika, że prowadzenie samochodu służbowego odpowiada pracy kierowcy, która jest zaliczana do prac wymagających pełnej sprawności psychoruchowej. To zaś oznacza, że podczas wstępnych badań lekarskich poza badaniem ogólnym wykonywanym przez lekarza orzekającego pracownik powinien przejść również badanie okulistyczne i neurologiczne oraz test sprawności psychoruchowej wykonywany przez psychologa. Badania okresowe dla tych pracowników, obejmujące badanie okulistyczne i neurologiczne oraz test sprawności psychoruchowej, wykonywane są już tylko w sytuacji, gdy lekarz orzekający uzna je za niezbędne.

Czytaj więcej w artykule: "Jakim badaniom profilaktycznym podlegają pracownicy, którzy korzystają z samochodów służbowych - stanowisko Ministerstwa Zdrowia" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>

Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Najnowsze wydanie Kodeksu pracy 2019, z uwzględnieniem wszystkich zmian jakie weszły w życie od 4 maja 2019 r. Zmiany dotyczą m.in.: ochrony danych osobowych pracowników po zmianach omawiających rozporządzenie unijne RODO, nowego katalogu danych, zakazu prowadzenia monitoringu w pomieszczeniach zajmowanych przez związki zawodowe.

Kup już za: 129.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK