do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 21.03.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Błędna klasyfikacja „unieważnia” interpretację indywidualną?

Interpretacja indywidualna nie ochroni podatnika przed odpowiedzialnością za zastosowanie błędnej stawki VAT, jeżeli we wniosku o interpretację podatnik błędnie dokona klasyfikacji towaru lub usługi. Takie stanowisko zajął MF w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie sprzecznych interpretacji indywidualnych wydawanych w odpowiedzi na wnioski o stawkę VAT obowiązującą na sprzedaż gotowych dań i posiłków.

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 24 czerwca 2016 r. w sprawie opodatkowania sprzedaży gotowych posiłków i dań przez restauracje i pozostałe placówki gastronomiczne (sygn. PT1.050.3.2016.156) stwierdził, że posiłki sprzedawane przez różnego rodzaju placówki gastronomiczne, które są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, nie mogą korzystać z 5% stawki VAT. Posiłki takie, co do zasady, są opodatkowane 8% stawką VAT, z zastrzeżeniem wyjątków, do których ma zastosowanie podstawowa stawka VAT. W tej sprawie nadal jednak są wydawane sprzeczne interpretacje indywidualne. W odpowiedzi na interpelację w tej sprawie MF stwierdził, że sprzeczne interpretacje są skutkiem różnic w stanie faktycznym oraz klasyfikacji statystycznej podanej przez podatnika we wniosku. Organ podatkowy nie weryfikuje prawidłowości takiej klasyfikacji dokonując interpretacji indywidualnej przepisów podatkowych. Natomiast możliwa jest taka weryfikacja na etapie ewentualnego postępowania podatkowego. Jeżeli w trakcie takiego postępowania zostanie stwierdzone, że klasyfikacja dokonana przez podatnika i podana we wniosku o interpretację nie jest prawidłowa, to udzielona przez organ interpretacja indywidualna w żaden sposób nie będzie podatnika chronić.

Jeżeli zatem podatnik stwierdził, że właściwe dla realizowanych przez niego czynności jest sklasyfikowanie ich do klasy PKWiU 10.85 Gotowe posiłki i dania (organ przyjął tę okoliczność za rzeczywisty element stanu faktycznego), a czynności realizowane przez tego podatnika powinny być faktycznie sklasyfikowane w PKWiU 56 Usługi związane z wyżywieniem, wówczas w odniesieniu do czynności, które wnioskodawca błędnie zaklasyfikował, ochrona przewidziana w art. 14k-14m Ordynacji podatkowej nie przysługuje wnioskodawcy od samego początku, tj. od doręczenia interpretacji.

Z odpowiedzi na interpelację wynika również, że w Ministerstwie Finansów trwają prace nad określeniem docelowego sposobu identyfikacji towarów i usług, który z jednej strony ma zapewnić podatnikom oraz organom podatkowym większą pewność (co do prawidłowości zastosowanej stawki), z drugiej natomiast posłuży racjonalizacji samej struktury stawek (zapewni jednakowe opodatkowanie podobnych towarów i usług).

Odpowiedź na interpelację poselską 19179 z 12 marca 2018 r. w sprawie sprzecznych interpretacji przepisów dotyczących podatku od towarów i usług.

Oprac. Ewa Sławińska

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych z uzasadnieniem rządowym

Jest to pierwsza na rynku publikacja zawierająca ostateczny tekst ustawy z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych wraz z uzasadnieniem rządowym. Ustawa weszła w życie 25 maja 2018 r. i wdraża do polskiego prawa przepisy unijnego rozporządzenia RODO.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK