do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 19.03.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Ruszyła usługa wstępnie wypełnionego PIT za 2017 r.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) to propozycja rozliczenia PIT-37 lub PIT-38 za rok 2017, przygotowana przez urząd skarbowy. PFR można uzupełnić o ulgi (np. na dzieci), odliczenia czy 1% podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Dzięki PFR roczny PIT można złożyć szybko i pewnie, bo znacznie spada ryzyko błędów popełnianych przy samodzielnym składaniu deklaracji podatkowej.

Co to jest PFR

PFR (ang. pre-filled tax return) to wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, które proponuje urząd skarbowy. Może to być:

  • PIT-37 – w przypadku uzyskiwania przychodów z zatrudnienia,
  • PIT-38 – w przypadku uzyskiwania przychodów z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji).

PFR jest przygotowany wyłącznie na podstawie informacji otrzymanych od płatników oraz od organów rentowych. Korzystając z niego, należy sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu. Można je uzupełnić o:

  • ulgi i odliczenia,
  • dane OPP w celu przekazania 1% swojego podatku,
  • dodatkowe przychody oraz koszty uzyskania przychodów.

Dlaczego warto skorzystać z PFR

PFR oszczędza czas i minimalizuje ryzyko błędów rachunkowych lub pomyłek, które można popełnić przy samodzielnym przepisywaniu danych z informacji od płatników (np. z PIT-11).

To urząd skarbowy wpisuje za podatnika przychody, koszty uzyskania przychodów i składki na ubezpieczenia, wykazane w informacjach złożonych przez pracodawcę. Szybciej można otrzymać też zwrot nadpłaconego podatku.

Jak złożyć PFR

Ze wstępnie wypełnionego PIT za 2017 r. można skorzystać na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów do 30 kwietnia 2018 r. Pełnomocnik nie może pobrać PFR za podatnika.

MF zachęca też do skorzystania z innych usług, dotyczących rozliczenia rocznego:

Można wystąpić o sporządzenie PIT przez urząd skarbowy (PIT-WZ)

Jeśli podatnik nie chce sam wypełniać rocznego PIT, może go wyręczyć urząd skarbowy. Wystarczy, że podatnik złoży wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego PIT-WZ – za pośrednictwem Portalu Podatkowego, bankowości elektronicznej lub systemu e-Deklaracje.

PIT-WZ można składać do 16 kwietnia 2018 r. Urząd skarbowy w ciągu 5 dni roboczych e-mailowo poinformuje o sporządzeniu zeznania (na adres wskazany we wniosku). Po otrzymaniu propozycji zeznania można je odrzucić lub zaakceptować. Jeśli podatnik nie zrobi nic do 30 kwietnia 2018 r., będzie to oznaczać złożenie zeznania.

1 procent podatku dla OPP (PIT-OP)

Emeryt lub rencista, który chce przekazać 1% swojego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego, może do 30 kwietnia 2018 r. złożyć oświadczenie PIT-OP (dostępne w formie elektronicznej i papierowej). Urząd skarbowy samodzielnie wyliczy kwotę 1 proc. podatku i przekaże ją wskazanej OPP. W ten sposób można oszczędzić czas i nie trzeba wypełniać całego zeznania podatkowego.

Pamiętaj! Aby skorzystać z PFR, PIT-WZ i PIT-OP nie trzeba posiadać płatnego podpisu elektronicznego.

Więcej informacji o usługach można znaleźć na Portalu Podatkowym, www.szybkipit.pl oraz profilu SzybkiPIT na FB.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych z uzasadnieniem rządowym

Jest to pierwsza na rynku publikacja zawierająca ostateczny tekst ustawy z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych wraz z uzasadnieniem rządowym. Ustawa weszła w życie 25 maja 2018 r. i wdraża do polskiego prawa przepisy unijnego rozporządzenia RODO.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK