do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 14.03.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Objaśnienia prawne dla przedsiębiorców

Sejm uchwalił pakiet ustaw stanowiących tzw. Konstytucję Biznesu. Jedną z ustaw wchodzących w skład tego pakietu jest Prawo przedsiębiorców, które zastąpi dotychczas obowiązującą ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Nowe regulacje wprowadzają m.in. objaśnienia prawne dla przedsiębiorców.

Przepisy dotyczące działalności gospodarczej mają często niezwykle skomplikowane brzmienie. Dlatego Prawo przedsiębiorców zobowiązało organy administracji do wydawania napisanych prostym językiem objaśnień prawnych. Tego rodzaju publikacje mają w sposób praktyczny wyjaśniać daną regulację prawną i będą wydawane z urzędu lub na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (art. 33 ust. 1 Prawa przedsiębiorcy).

Objaśnienia prawne mają być zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie właściwego urzędu, pod nazwą „objaśnienia prawne”, wraz z oznaczeniem daty ich zamieszczenia. Co ważne, ustawodawca nakazuje urzędnikom w objaśnieniach uwzględniać w szczególności orzecznictwa sądów, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Objaśnienia mają także praktyczny wymiar dla przedsiębiorcy. I tak przedsiębiorca nie może być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do objaśnień (art. 35 ust. 1 w zw. z ust. 3 Prawa przedsiębiorcy). Jest to zatem bardzo korzystna zmiana dla wszystkich przedsiębiorców.

Czytaj więcej w artykule: " Prawo przedsiębiorców - korzyści dla prowadzących działalność gospodarczą" >

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych z uzasadnieniem rządowym

Jest to pierwsza na rynku publikacja zawierająca ostateczny tekst ustawy z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych wraz z uzasadnieniem rządowym. Ustawa weszła w życie 25 maja 2018 r. i wdraża do polskiego prawa przepisy unijnego rozporządzenia RODO.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK