do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.03.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

„Ulga na start” dla początkujących przedsiębiorców

Dla początkujących przedsiębiorców (lub tych wracających do prowadzenia własnego biznesu po 5 latach przerwy) przewidziano fakultatywne (dobrowolne) zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne maksymalnie przez pierwsze 6 miesięcy. Jest ono określane mianem „ulgi na start”.

Z preferencji tej skorzysta przedsiębiorca, będący osobą fizyczną który:

  • rozpoczyna działalność gospodarczą po raz pierwszy albo
  • ponownie podejmuje działalność gospodarczą po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,
  • nie wykonuje podjętej aktywności biznesowej dla pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym świadczył w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres prowadzonej działalności.

Po upływie półrocznego okresu nieopłacania składek społecznych, przedsiębiorca przez kolejne 24 miesiące ma możliwość odprowadzania tych  składek od preferencyjnej podstawy wymiaru wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. jest to kwota 630 zł).

Osoba korzystająca z „ulgi na start” może z niej zrezygnować poprzez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Ewentualna rezygnacja nie pozbawi go prawa do opłacania przez okres 2 lat składek społecznych na preferencyjnych zasadach.

”Ulga na start” nie zwalnia natomiast  przedsiębiorcy z konieczności uiszczania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Oprac. Mariusz Pigulski

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

INFORLEX Księgowość i KadryKompleksowa baza wiedzy adresowana do księgowych, kadrowych z rynku firm oraz biur rachunkowych.

Zawiera:
ujednolicone akty prawne, porady i artykuły publikowane w czasopismach INFOR PL, profesjonalne doradztwo ekspertów, zaawansowane narzędzia i funkcjonalności

Kup już za: 425.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK