do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 21.02.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zlecenia tylko z przedsiębiorcą

– Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracuje m.in. nad domniemaniem stosunku pracy, który zakłada, że każdą pracę zarobkową będzie można wykonywać tylko na podstawie umowy o pracę albo na podstawie samozatrudnienia. Umowy zlecenia i umowy o dzieło będzie można zawierać jedynie z przedsiębiorcą – tłumaczyła ekspert Pracodawców RP prof. Monika Gładoch.

Jak podkreśliła prof. Monika Gładoch, najważniejsze oczekiwania pracodawców to jasność, przejrzystość przepisów i „uwzględnienie tego, że żyjemy w nowym otoczeniu gospodarczym i że są potrzebne pewne elastyczne rozwiązania dotyczące organizacji i warunków pracy takie jak np. instytucje job sharing czy rozwinięcie idei telepracy”.

 – Komisja założyła duży element współdziałania ze związkami zawodowymi. Jest podział pracy, czyli jednego etatu na kilku pracowników oraz zespołowa praca, czyli zadaniowość w obrębie zespołu – wyjaśniała.

Dodała, że jeśli chodzi o umowę o pracę tendencja w komisji są całkowicie odwrotne do stanowiska związków zawodowych. – Komisja pracuje nad domniemaniem stosunku pracy, która zakłada, że każdą pracę zarobkową będzie można wykonywać tylko na podstawie umowy o pracę albo na podstawie samozatrudnienia. Umowy zlecenia i umowy o dzieło będzie można zawierać jedynie z przedsiębiorcą – podsumowała prof. Gładoch.

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także:

"Dorabianie do etatu będzie nieopłacalne" >>

"Koniec elastyczności na rynku pracy" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/2018

Komplet informacji o zmianach przepisów z zakresu podatków, rachunkowości, prawa pracy, ubezpieczeń oraz prawa gospodarczego znowelizowanych na przełomie 2017/2018 r. W jednym miejscu zostały zebrane wszystkie informacje o nowelizacjach przepisów istotnych dla rozliczeń firmy.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK