do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 15.02.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Kilkadziesiąt poprawek do Konstytucji Biznesu

Senacka komisja gospodarki zarekomendowała przyjęcie pięciu ustaw z pakietu Konstytucji Biznesu z kilkudziesięcioma poprawkami, w większości o charakterze prawno-legislacyjnym.

"Komisja senacka przyjęła pakiet pięciu ustaw: Prawo przedsiębiorców i ustaw towarzyszących, składających się na pakiet Konstytucji Biznesu. Jednocześnie przyjmując też część poprawek" - powiedział po zakończeniu obrad komisji wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj. Jak podkreślił, te poprawki nie są fundamentalne dla pakietu.

Wśród proponowanych zmian znalazła się ta "związana z wezwaniem do usunięcia braków". Jak mówił Haładyj, ma ona dać przedsiębiorcy szansę "naprawienia niekompletnego wniosku w tym samym postępowaniu". "Przy interpretacjach indywidualnych dla przedsiębiorców będzie najpierw zwrot informacyjny, żeby przedsiębiorca uzupełnił braki, a dopiero później odrzucenie jego wniosku czy też pozostawienie bez rozpoznania" - mówił Haładyj. Pozostałe poprawki, jak podkreślił, miały charakter prawno-legislacyjny.

Podczas posiedzenia wywiązała się też dyskusja na temat lokalizacji przyszłej siedziby Rzecznika MSP.

"Komisja przyjęła przepis, który wprowadza przesłanki dla ministra właściwego ds. gospodarki, którymi będzie się kierował ustalając siedzibę Rzecznika MSP" - zaznaczył Haładyj.

Jak wyjaśnił wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii, przepis nie przesądza, gdzie będzie biuro rzecznika. "Natomiast wprowadza pewne dyrektywy dla ministra właściwego ds. gospodarki, które będzie musiał wziąć pod uwagę przy ustalaniu miejsca tej siedziby. Jedną z tych dyrektyw będzie potrzeba dekoncentracji, ale też zasada efektywnego działania rzecznika" - wskazał Haładyj. Dodał, że minister "nie będzie miał pełnej dowolności w wyborze tej siedziby".

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu ustaw dot. zmian w prawie gospodarczym:

  • Prawa przedsiębiorców;
  • ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców;
  • ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy;
  • ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP;
  • ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Najważniejszą ustawą z pakietu Konstytucji Biznesu jest Prawo przedsiębiorców. Ma ono wprowadzić zasady: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść. Wprowadza też instytucję działalności nierejestrowej czy ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców.

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

Źródło: PAP

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych z uzasadnieniem rządowym

Jest to pierwsza na rynku publikacja zawierająca ostateczny tekst ustawy z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych wraz z uzasadnieniem rządowym. Ustawa weszła w życie 25 maja 2018 r. i wdraża do polskiego prawa przepisy unijnego rozporządzenia RODO.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK