do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 23.01.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nowa broń skarbówki. Czy będzie nadużywana?

W połowie stycznia weszła w życie tzw. ustawa STIR, która daje skarbówce możliwości prześwietlania rachunków bankowych polskich przedsiębiorców. Choć eksperci chwalą nowe przepisy, jeden punkt jest dość niepokojący. To możliwość blokady konta przez szefa KAS. Czy strach jest uzasadniony? Wszystko wyjdzie w praniu – przekonują.

Według eksperta Pracodawców RP Łukasza Czucharskiego, rozwiązanie może być szansą dla polskich przedsiębiorców. Stawia jednak warunek: nowe przepisy muszą być używane bardzo odpowiedzialnie. Szczególnie w odniesieniu do najbardziej kontrowersyjnego przepisu z ustawy – możliwości zablokowania konta danego przedsiębiorcy na wniosek szefa KAS nawet do 3 miesięcy.

– Wszystko oczywiście zależy od tego, jak przepisy o STIR będą stosowane w praktyce. Uważam jednak, że przedstawiciele administracji są świadomi tego, jak poważne mogą być konsekwencje pochopnego blokowania rachunków bankowych przedsiębiorców. Fakt, że to Szef KAS będzie podejmował decyzje o ewentualnym zastosowaniu tego instrumentu, również jest swego rodzaju gwarancją, że nie będzie on nadużywany, lecz stosowany w sposób odpowiedzialny i tylko w uzasadnionych przypadkach – twierdzi Łukasz Czucharski.

Nie ulega wątpliwości, że skuteczna walka z wyłudzeniami podatku VAT jest niezwykle ważna z punktu widzenia nie tylko przedsiębiorców, ale i ogółu społeczeństwa. Jeśli nowe przepisy będą stosowane w sposób odpowiedzialny, to przepisy o STIR, w połączeniu z innymi instrumentami do walki z oszustwami podatkowymi, powinny dać wymierny efekt w postaci uszczelnienia systemu i większych wpływów do budżetu – podsumowuje.

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także:

"Możesz sprawdzić swojego kontrahenta" >>

"Kiedy Szef KAS będzie mógł zablokować rachunek podatnika" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>

Kodeks podatnika

Na tom składa się pięć części prezentujących całościową informację prawną na temat podatków w 2018 r. oraz rozliczenia PIT za 2017 r. Wszystkie uchwalone w 2017 r. zmiany w przepisach podatkowych, które weszły w życie z początkiem 2018 r. Najbardziej aktualny na rynku i najlepszy pakiet publikacji.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK