do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 19.01.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Uwaga! Przedsiębiorcy zapłacą dużo więcej

Najnowsze dane GUS na temat przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale ubiegłego roku dostarczają ostatnich brakujących informacji niezbędnych do ustalenia wysokości składek, jakie będą płacić osoby prowadzące działalność gospodarczą za 2018 rok.

Wiemy już, że standardowe składki osiągną łącznie kwotę 1232,18 zł miesięcznie (wobec 1172,56 zł w poprzednim roku), a składki preferencyjne dla prowadzących działalność mniej niż 2 lata wyniosą łącznie 520,09 zł miesięcznie (wobec 487,90 zł miesięcznie przed rokiem).

Oznacza to wzrost standardowej składki o 5,1 proc. oraz składki preferencyjnej o 6,6 proc. Jest on szybszy niż w ubiegłym roku, kiedy to składka standardowa wzrosła o 4,6 proc., a preferencyjna o 4,9 proc.

– Wzrost składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest konsekwencją rosnącego poziomu płac w polskiej gospodarce. Dobrze prosperująca część przedsiębiorców praktycznie nie odczuje różnicy, choć dla niektórych mikrofirm będzie to stanowiło zwiększenie i tak niewspółmiernych obciążeń. Dlatego warto zastanowić się nad wprowadzeniem takich rozwiązań, które powiążą wysokość składek z efektem ekonomicznym prowadzonej działalności – mówi Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Pracodawców RP.

Składki w nowej wysokości, podobnie jak te za grudzień 2017 r., będą rozliczane w ramach nowego rozwiązania funkcjonującego w ZUS – tzw. e-składki. Przedsiębiorcy i pozostali płatnicy uregulują swoje zobowiązania tylko jednym przelewem na swój indywidualny rachunek składkowy.

Źródło: Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

Odsłuchaj swoje aktualności >>

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/2018

Komplet informacji o zmianach przepisów z zakresu podatków, rachunkowości, prawa pracy, ubezpieczeń oraz prawa gospodarczego znowelizowanych na przełomie 2017/2018 r. W jednym miejscu zostały zebrane wszystkie informacje o nowelizacjach przepisów istotnych dla rozliczeń firmy.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK