do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 10.01.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

VAT-12 tylko w formie elektronicznej?

Przepisy ustawy o VAT przewidują możliwość korzystania przez podatników świadczących usługi taksówek osobowych z opodatkowania w formie ryczałtu według stawki 3% (art. 114 ust. 1 ustawy o VAT). W zakresie tych usług podatnicy obowiązani są składać skróconą deklarację podatkową (art. 114 ust. 3 ustawy o VAT). Jej wzór jest oznaczony symbolem VAT-12.

Dodany z dniem 1 stycznia 2017 r. art. 99 ust. 11b ustawy o VAT przewiduje, że większość deklaracji VAT składa się wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Na mocy przepisów przejściowych do końca 2017 r. obowiązek ten dotyczył tylko części podatników.

W konsekwencji obecnie (tj. począwszy od rozliczenia za styczeń 2018 r. lub za I kwartał 2018 r.) większość deklaracji VAT musi być składana w formie elektronicznej bez względu na status podatnika czy rodzaj wykonywanych czynności.

Dotyczy to deklaracji, o których mowa w art. 99 ust. 1-3, 3c-6, 8-9 i 11a ustawy o VAT, a więc deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M i VAT-13 oraz VAT-14.

Jak widać, deklaracje VAT-12 nie należą do deklaracji VAT objętych obowiązkiem składania wyłącznie elektronicznie. W konsekwencji deklaracje te nadal mogą być składane w tradycyjnej, papierowej formie.

Podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych mają jednak obowiązek prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej i wysyłania co miesiąc JPK_VAT, gdyż są czynnym podatnikiem VAT.

Czytaj więcej w artykule: "Czy od rozliczenia za styczeń 2018 r. deklaracje VAT-12 należy składać w formie elektronicznej" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych z uzasadnieniem rządowym

Jest to pierwsza na rynku publikacja zawierająca ostateczny tekst ustawy z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych wraz z uzasadnieniem rządowym. Ustawa weszła w życie 25 maja 2018 r. i wdraża do polskiego prawa przepisy unijnego rozporządzenia RODO.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK