do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 15.12.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nowe zasady zaliczania wpłat ZUS

W związku ze zmianą zasad opłacania składek ZUS nowym uregulowaniom podlegają także zasady zaliczania wpłat na poczet należności w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany wprowadza rozporządzenie z 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym (do końca 2017 r.) płatnik mający zadłużenie z tytułu składek może zadecydować (wpisując na przelewie kod literowy S), że wpłata do ZUS ma zostać zaliczona na poczet bieżących, a nie zaległych należności. Począwszy od nowego roku wpłaty z tytułu składek będą realizowane jedną wpłatą na przyznany płatnikowi przez ZUS indywidualny numer rachunku składkowego. Wpłaty te będą zaliczane w pierwszej kolejności na zadłużenie składkowe, a dopiero po jego uregulowaniu - na poczet bieżących należności. Wpłacone kwoty będą zaliczane kolejno na należności o najwcześniejszym terminie płatności (tj. w pierwszej kolejności będzie pokrywane najstarsze zadłużenie).

Nowy sposób zaliczania wpłat na należności ma wpływ na podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu przez przedsiębiorców, którzy - pomimo zadłużenia w ZUS - podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu zapewniającemu prawo do świadczeń (głównie zasiłków z tytułu niezdolności do pracy, macierzyństwa, opieki). Osoby te, jeżeli nie zrestrukturyzują swojego zadłużenia, od 1 stycznia 2018 r. będą wyłączone z ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli na koncie płatnika występuje zadłużenie, które przedsiębiorca jest w stanie uregulować od ręki, powinien zapłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę i wystąpić do ZUS z wnioskiem o zgodę na opłacenie należnych składek po terminie. Po otrzymaniu tej zgody uzyska przywrócenie ciągłości ubezpieczenia chorobowego, co może mieć znaczenie przy ustalaniu tzw. okresu wyczekiwania na prawo do świadczeń.

Czytaj więcej w artykule: "Jak przygotować się do zmian przepisów, które będą obowiązywać w 2018 r." >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/2018

Komplet informacji o zmianach przepisów z zakresu podatków, rachunkowości, prawa pracy, ubezpieczeń oraz prawa gospodarczego znowelizowanych na przełomie 2017/2018 r. W jednym miejscu zostały zebrane wszystkie informacje o nowelizacjach przepisów istotnych dla rozliczeń firmy.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK