do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 27.11.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

ZUS poinformuje o rozliczeniu składki na zaległe zobowiązania

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje płatników w pierwszych miesiącach przyszłego roku, jeśli - po wpłatach składek na jedno indywidualne konto - zostaną one rozliczone na zaległe zobowiązania wobec Zakładu - powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Od nowego roku wchodzą w życie zmiany w prawie - indywidualny dla każdego płatnika, ale wspólny dla wszystkich rodzajów składek rachunek wpłat do ZUS. Oprócz tego Zakład uzyskał prawo do pokrywania z bieżących wpłat wcześniej niezapłaconych zobowiązań.

Prof. Uścińska przypomniała, że od nowego roku zmieni się zasada zaliczania składek na poczet zaległych zobowiązań w ZUS - przelane pieniądze będą w pierwszej kolejności księgowane na poczet niezapłaconych wcześniej należności. Podkreśliła, że o to, czy jest jakieś zaległe zobowiązanie wobec ZUS, muszą dowiadywać się sami płatnicy w Zakładzie. Nie ma takich informacji w korespondencji dotyczącej jednego rachunku, więc zachęca do skontrolowania tego i odwiedzenia najbliższej placówki ZUS przed końcem roku.

"Od stycznia w przypadkach, gdy bieżąca wpłata do ZUS będzie księgowana na poczet najstarszych zaległości, będziemy rozsyłać o tym informacje do firm, wobec których zastosowaliśmy rozliczenie według nowych przepisów" - powiedziała prof. Uścińska.

Zaznaczyła, że szacunki, jakiej liczby płatników może dotyczyć taka operacja, będą znane dopiero w grudniu.

Profesor podkreśliła, że na ukończeniu jest proces porządkowania kont płatników składek, tak by każdy miał pewność, że nie zawiera ono błędów, które mogą mieć wpływ na rozliczenie wpłat, po tym jak nowe przepisy wejdą w życie.

Zapowiedziała, że od 1 do 15 grudnia przeprowadzony zostanie kompleksowy audyt w oddziałach, które mają pewne opóźnienia w porządkowaniu kont. Na początku grudnia zaplanowana jest odprawa dyrektorów i zastępców oddziałów ZUS dotycząca dalszego postępowania z wprowadzaniem zmian w ramach projektu e-Składki - zaznaczyła profesor.

"W przypadku układów ratalnych dotyczących spłaty zaległych składek zawarliśmy już 79 proc. aneksów, a było to konieczne, ponieważ zmieniają się rachunki do wpłaty rozliczeń. Dla przykładu oddział w Jaśle obejmujący południową część woj. podkarpackiego ma już zakończone wszystkie tego typu sprawy" - wyliczyła prezes.

Prezes ZUS powiedziała, że akcja informowania firm o nowym numerze rachunku trwa. "Obecnie mamy 570 tys. zwrotów listów poleconych z numerem rachunku, ale w tym niewielki odsetek aktywnych firm, które nie odbierają tych przesyłek" - podała. "Około 90 proc. aktywnych płatników składek odebrało już korespondencję" - dodała prezes.

"Listy z numerami rachunków składkowych, które wróciły do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są ponownie wysyłane, tym razem jednak już nie korespondencją rejestrowaną, ale zwykłą" - powiedziała szefowa ZUS.

"Większość spraw powinna być zweryfikowana i załatwiona do końca listopada, tak, żeby od 1 stycznia nie było dla żadnego z płatników problemu z wpłatami składek na jeden, indywidualny rachunek składkowy. Zweryfikowaliśmy już blisko 80 proc. kont płatników m.in. pod kątem możliwych zaległości" - zaznaczyła.

Czytaj także:

"E-składka nowy sposób rozliczania należności z ZUS" >>

"E-Składka – jeden przelew na własny rachunek w ZUS" >>

"E-składka od stycznia 2018 r." >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>

Źródło: PAP

INFORLEX Księgowość i Kadry

Baza wiedzy adresowana do księgowych oraz kadrowych z rynku firm.
- ujednolicone akty prawne
- porady i artykuły publikowane w czasopismach INFOR
- profesjonalne doradztwo ekspertów
- zaawansowane narzędzia i funkcjonalności
Produkt także w wersji PREMIUM oraz SUPERPREMIUM – bogatsza zawartość

Kup już za: 341.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK