do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 16.11.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nowa struktura JPK_VAT na 2018 r.

MF ogłosiło już strukturę JPK_VAT (3) na 2018 r., co oznacza, że już wiadomo, jakie dane musi zawierać nasza ewidencja, aby można było wygenerować plik. Gdy korzystamy z oprogramowania komercyjnego, musimy zadbać o jego aktualizację przez dostawcę.

Uwaga

Nowa struktura JPK_VAT obowiązuje od rozliczenia za styczeń 2018 r.

W nowej wersji JPK_VAT 2018 w sekcji nagłówka zrezygnowano z elementów:

  • DomyslnyKodWaluty,
  • KodUrzedu.

Zmieniony został również zakres podawanych danych identyfikacyjnych podmiotu. Obligatoryjne pozostało podawanie wyłącznie: NIP (NIP) oraz nazwy składającego podmiotu (PelnaNazwa).

Ponadto w strukturze JPK_VAT(3) pojawił się też dodatkowy, nieobowiązkowy element (Email). Według MF nieobowiązkowe pole zawierające adres e-mail ma ułatwić szybki kontakt z podatnikiem, gdy administracja skarbowa znajdzie niezgodności w złożonym JPK_VAT. Otrzymanie powiadomienia pozwoli przedsiębiorcom na korektę rozliczenia bez konsekwencji oraz bez potrzeby bezpośredniej wizyty w urzędzie skarbowym. Zmieniony został także sposób numerowania JPK_VAT za dany okres rozliczeniowy. W komunikacie MF czytamy:

I tak pierwszy JPK_VAT składany za dany okres, według nowej struktury w polu "cel złożenia" będzie zawierać oznaczenie "0". Pierwsza korekta będzie mieć oznaczenie "1", a następne - będą kolejno numerowane. Nie będzie przy tym możliwe przesłanie JPK_VAT, oznaczonych jako 0, 1, 2 itp., więcej niż jeden raz za dany okres (co wcześniej mogło się zdarzyć).

Czytaj więcej w artykule: " Nowe obowiązki dla podatników VAT w 2018 r. - elektroniczna ewidencja i deklaracje, JPK_VAT" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>

Kodeks podatnika

Na tom składa się pięć części prezentujących całościową informację prawną na temat podatków w 2018 r. oraz rozliczenia PIT za 2017 r. Wszystkie uchwalone w 2017 r. zmiany w przepisach podatkowych, które weszły w życie z początkiem 2018 r. Najbardziej aktualny na rynku i najlepszy pakiet publikacji.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK