do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 14.11.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Likwidacja limitu składek podniesie koszty pracy?

Przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (często ich zarobki są znacznie wyższe niż osób na normalnych stanowiskach) skarżą się, że będą musiały więcej płacić na ZUS. A to za sprawą planowanej przez rząd likwidacji 30-krotności, czyli górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Firmy zatrudniające takie osoby każdego miesiąca muszą odprowadzać na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) 1,5 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Sęk w tym, że obecnie przy ustalaniu podstawy wymiaru stosuje się ograniczenie do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (w tym roku jest to 127 890 zł). Ale skoro owo ograniczenie ma być zniesione, to obowiązkowa składka będzie zapłacona od każdej złotówki.

– Dotknie to wszystkie firmy zatrudniające wysokiej klasy specjalistów wykonujących prace wymienione w ustawie o emeryturach pomostowych – uważa Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Ile jest takich zakładów? Ile osób pracuje w nich w szczególnych warunkach albo o szczególnym charakterze? Czy zarabiają aż tak dużo, by po zniesieniu 30-krotności dało się to we znaki pracodawcom? Dokładnych odpowiedzi na te pytania nikt nie zna. Ale zdaniem ekspertów w grupie obłożonych dodatkową daniną znajdą się m.in. maszyniści, piloci, marynarze, pracownicy platform wiertniczych, energetycy, kontrolerzy ruchu lotniczego oraz część kadry w górnictwie czy hutnictwie.

– Nasi członkowie od dawna domagają się zniesienia obowiązku płacenia składek na FEP za osoby, które nigdy nie nabędą prawa do emerytury pomostowej, bo zaczęły pracę po 1998 r. Taka składka bez prawa do świadczenia pracownika tak naprawdę jest podatkiem podnoszącym tylko koszty pracy. A teraz będzie on jeszcze wyższy – twierdzi Kozłowski.

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także:

"Takie będą skutki zniesienia górnego limitu składek na ZUS" >>

"Szkodliwe zniesienie limitu składek na ZUS" >>

"Bez limitu składek na ZUS wzrośnie rozpiętość emerytur" >>

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami + Zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.

Publikacja „Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami” zawiera treść ustawy oraz praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych zmian. Stan prawny publikacji został zaktualizowany na dzień 1 sierpnia 2018 r. w załączonym e-booku „Zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.”.

Kup już za: 89.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK