do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 08.11.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Branża elektroniczna domaga się split paymentu

Mechanizm podzielonej płatności ma zacząć obowiązywać na zasadzie dobrowolności do kwietnia 2018 r. Trudno dziś przewidzieć, kto się na to zdecyduje, bo dla firm oznacza ono pewne koszty. Mimo to branża elektroniki jako jedyna (przynajmniej na razie) domaga się, by split payment był dla firm obligatoryjny.

– Zastosowanie mechanizmu split payment rodzi ryzyko ograniczenia lub utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa, na co zwracaliśmy uwagę w toku konsultacji społecznych. Część uwag, np. dotycząca skrócenia terminu zwrotu nadwyżki VAT z rachunku podatkowego z 90 do 60 dni, czy wprowadzenia „sztywnego” 25-dniowego terminu na zwrot różnicy między VAT-em naliczonym a należnym na rachunek VAT, została uwzględniona – ocenia ekspert podatkowy Pracodawców RP Mariusz Korzeb.

– Ministerstwo Finansów powinno się jeszcze zastanowić, jakie narzędzia można by zastosować, by zabezpieczyć przed utratą płynności te przedsiębiorstwa, które zdecydują się na split payment. Trudno mi podpowiadać, jakie to mogą być instrumenty, ale przykładowym rozwiązaniem jest możliwość regulowania z odrębnego rachunku VAT także innych zobowiązań – dodaje.

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także:

"Split payment - zmiany na korzyść firm" >>

"Podatnicy VAT będą stosowali split payment od 1 kwietnia 2018 r." >>

JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia (książka)

Od rozliczenia za styczeń 2018 r. każdy podatnik VAT czynny będzie wysyłał swoją ewidencję sprzedaży w formacie JPK_VAT do Ministerstwa Finansów. Ewidencja VAT będzie obowiązkowo prowadzona w formie elektronicznej. Należy się do tego przygotować. Gdy nie dysponujemy własnym oprogramowaniem, możemy korzystać z bezpłatnego oprogramowania, udostępnianego przez Ministerstwo Finansów.

Kup już za: 79.00 zł