do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.10.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

MF pracuje nad listą zasad należytej staranności dla przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów chce stworzyć precyzyjną listę zaleceń dla przedsiębiorców, jak nie dać się wplątać w oszustwa podatkowe. Listę zasad należytej staranności opracowują razem z Ministerstwem Finansów przedsiębiorcy. Jak mówi ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb, państwo nie powinno zrzucać całej odpowiedzialności na przedsiębiorców.

Chodzi o to, by dokładnie weryfikować kontrahentów po to, by nie stracić prawa do odliczenia podatku z faktur wystawionych przez oszustów. I nie dostać kary, tłumaczy Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora Departamentu VAT w Ministerstwie Finansów.

– Przedsiębiorca de facto nie ma możliwości, aby tę weryfikację przeprowadzić w 100 proc. To po stronie państwa powinno być narzędzie, które tego typu problem rozwiąże, podjęcie takich działań, które będą eliminowały z rynku nielegalne podmioty – uważa Mariusz Korzeb.

– Państwo musi edukować swoich pracowników, czyli pracowników organów skarbowych do tego, aby we właściwy sposób klasyfikowali dany podmiot do tego, czy spełnił i dochował należytej staranności, czy padł ofiarą zorganizowanej grupy przestępczej, czy ewentualnie faktycznie chciał uczestniczyć w tego typu procederze i celowo podejmował takie, a nie inne działania. Najczęstszym zjawiskiem jest to, że tak naprawdę tych faktycznych organizatorów organy państwa nie są w stanie we właściwy sposób i we właściwym czasie zidentyfikować – dodaje.

Źródło: Pracodawcy RP

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Wszystkie uchwalone w 2017 r. zmiany w przepisach podatkowych, które wejdą w życie z początkiem 2018 r. Najbardziej aktualny na rynku i najlepszy pakiet publikacji z serii podatki Vat dostępny w wersji Standard oraz Premium. Na pakiet składa się siedem publikacji prezentujących całościową informację prawną na temat podatków w 2018 r., rozliczenia PIT za 2017 r. oraz umów zlecenia i innych umów cywilnoprawnych.

Kup już za: 169.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK