do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 10.10.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nowe zasady przyznawania ulgi na zakup kasy rejestrującej

Podatnicy obowiązani do wymiany kas rejestrujących będą mogli skorzystać z ulgi na ich zakup. Jednocześnie nie będą musieli zwracać ulgi na zakup poprzednich kas. Ulga na zakup będzie przysługiwać na nowych zasadach zarówno podatnikom, którzy kupią nową kasę po wejściu w życie przepisów, jak i podatnikom wymieniającym kasy.

Najważniejsza zmiana to nowy limit maksymalnej kwoty ulgi. Nadal będzie przysługiwać 90% kwoty netto, ale maksymalna kwota, jaką będzie można uzyskać na jedną kasę, wzrośnie z 700 zł do 1000 zł. Ponadto zmienią się zasady przyznawania ulgi. Prawo do ulgi będzie przysługiwało podatnikom, u których:

  • powstał obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego i którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji w obowiązujących terminach; będzie się przyjmowało, że kasa została kupiona w związku z powstaniem obowiązku i rozpoczęciem ewidencjonowania, jeżeli zakup nastąpił w ciągu sześciu miesięcy od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania;
  • nie powstał obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, ale mimo to rozpoczęli ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas rejestrujących i dotychczas nie stosowali kas rejestrujących do ewidencji.

W nowych przepisach ulga na zakup kasy przysługuje w związku z obowiązkiem rozpoczęcia ewidencjonowania, a nie tylko od kas, które były zgłoszone na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Różnica polega na tym, że o ulgę będzie mógł wystąpić podatnik, który część swojej sprzedaży ewidencjonuje na kasie, a następnie w związku ze zmianą przepisów będzie zobowiązany rozszerzyć stosowanie kas.

Ponadto obecnie musimy rozpocząć ewidencjonowanie przy użyciu co najmniej 1/5 zgłoszonych kas. Po zmianie na zakup wszystkich kas będziemy mieli sześć miesięcy. Termin ten będzie obowiązywał również podatników wymieniających kasy i będzie liczony od:

  • 1 stycznia 2019 r. - w przypadku podatników świadczących usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne oraz dokonujących sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych,
  • 1 lipca 2019 r. - w przypadku podatników świadczących usługi budowlane i gastronomiczne,
  • 1 stycznia 2020 r. - w przypadku podatników świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz fitness.

Do kas zakupionych przed wejściem w życie nowych przepisów będziemy stosować dotychczasowe zasady zwrotu ulgi.

Czytaj więcej w artykule: "Kasy rejestrujące - rewolucyjne zmiany dla podatników" >>

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Wszystkie uchwalone w 2017 r. zmiany w przepisach podatkowych, które wejdą w życie z początkiem 2018 r. Najbardziej aktualny na rynku i najlepszy pakiet publikacji z serii podatki Vat dostępny w wersji Standard oraz Premium. Na pakiet składa się siedem publikacji prezentujących całościową informację prawną na temat podatków w 2018 r., rozliczenia PIT za 2017 r. oraz umów zlecenia i innych umów cywilnoprawnych.

Kup już za: 169.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK