do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 25.09.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Można obniżyć dotychczas stosowane stawki amortyzacyjne

Można obniżyć dotychczas stosowane stawki amortyzacyjne. Taka możliwość istnieje jednak tylko w stosunku do środków trwałych amortyzowanych metodą liniową. Stawki amortyzacyjne można obniżyć nawet do 0%.

Podatnicy mogą obniżać stawki amortyzacyjne tylko w przypadku środków trwałych amortyzowanych metodą liniową (art. 22i ust. 5 updof). Możliwość taka nie istnieje w przypadku środków trwałych amortyzowanych metodą degresywną (por. interpretację indywidulaną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 lutego 2010 r., sygn. ILPB3/423-1112/09-2/GC) oraz środków trwałych amortyzowanych według stawek amortyzacyjnych indywidualnie ustalonych.

Przepisy updof nie zawierają żadnych ograniczeń w obniżaniu stawek amortyzacyjnych. Z tego powodu należy uznać, że stawki amortyzacyjne mogą być obniżone nawet do poziomu 0%. Wysokość obniżenia stawki dla danego środka trwałego jest dowolna i pozostaje w gestii podatnika. Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe. Przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 20 sierpnia 2015 r., sygn. IBPB-1-1/4511-228/15/ZK, w której możemy przeczytać, że:

 MF (…) spółka komandytowa, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, może obniżyć stawki amortyzacyjne dla środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej tej spółki, przejętych w wyniku przekształcenia spółki jawnej, (…) Stawki amortyzacyjne ww. środków trwałych mogą być obniżone nawet do poziomu 0%, przy czym wysokość obniżenia stawki dla danego środka trwałego jest dowolna i pozostaje w gestii podatnika. (…).

Podatnicy mogą obniżać stawki amortyzacyjne począwszy od miesiąca, w którym:

  • środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji (dotyczy to nowych środków trwałych) albo
  • od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego (dotyczy to środków trwałych których amortyzacja już trwa) – art. 22i ust. 5 updof.

Oprac. Rafał Styczyński

Zobacz wskaźniki i stawki: " Roczne stawki amortyzacyjne" >>

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Wszystkie uchwalone w 2017 r. zmiany w przepisach podatkowych, które wejdą w życie z początkiem 2018 r. Najbardziej aktualny na rynku i najlepszy pakiet publikacji z serii podatki Vat dostępny w wersji Standard oraz Premium. Na pakiet składa się siedem publikacji prezentujących całościową informację prawną na temat podatków w 2018 r., rozliczenia PIT za 2017 r. oraz umów zlecenia i innych umów cywilnoprawnych.

Kup już za: 169.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK