do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 12.09.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Więcej preferencji podatkowych dla firm

Ministerstwo Rozwoju planuje rozszerzyć zachęty inwestycyjne na obszar całej Polski, zamiast jedynie na terenach objętych specjalnymi strefami ekonomicznymi. Ma to zwiększyć wartość nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2027 r. do 117,2 mld zł.

Według planów przedstawionych podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy do 2027 roku ma powstać w sumie 158,3 tys. miejsc pracy. Preferencje podatkowe będą uzależnione od trzech podstawowych, a zarazem jasnych i czytelnych kryteriów: lokalizacji i charakteru inwestycji oraz jakości tworzonych miejsc pracy.

Jednym z kluczowych argumentów, które MR brało pod uwagę - jak mówił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński - był fakt, że to rozwiązanie pozwoli w większym stopniu uruchomić potencjał małych i średnich firm. Wiceszef MR wyjaśnił, że przy dotychczasowych wymogach, szczególnie biurokratycznych, polskie małe i średnie przedsiębiorstwa generalnie nie inwestowały w SSE. Jak mówił, na decyzje nie trzeba już będzie czekać 1-1,5 roku.

"To nie jest tak, że polskie firmy nie mają kapitału, one mają sporo kapitału zgromadzonego na kontach. (...) Ten kapitał był uśpiony, nie był wykorzystywany i w tej chwili te informacje statystyczne, które mamy, pokazują, że właśnie firmy zwalniają te lokaty, to znaczy, że mają zamiar inwestować. (...) Inwestycje drgnęły w drugim kwartale, oczywiście to nie jest jeszcze ten poziom, który byśmy chcieli" - zaznaczył.

Jak dodał, widać zmiany w branży budowlano-montażowej, która idzie w tej chwili mocno do góry, "a to jest ta główna branża, która mówi o tym, co się dzieje na rynku inwestycji". "Firmy z tej branży zaczynają mieć problemy na rynku pracy w Polsce, to też pokazuje, że tam się sporo dzieje i również tam są bardzo duże wzrosty" - wskazał.

Kwieciński tłumaczył, że aby móc zainwestować na preferencyjnych zasadach trzeba będzie spełnić określone warunki dotyczące jakości inwestycji. "Zależy nam na takich inwestycjach, które są oparte na wysokich technologiach, które mają silny pierwiastek innowacyjny" - wskazał. Jak zaznaczył, "wiemy z praktyki, że przy tego typu inwestycjach, w tego typu firmach płaci się więcej, a nam chodzi właśnie o to, żeby ludzie otrzymywali lepsze wynagrodzenie".

Dopytywany o warunki inwestycji na nowych zasadach wyjaśnił: "Musisz dobrze płacić, musisz mieć wysoką technologię innowacyjną".

Według Kwiecińskiego jesteśmy zainteresowani np. inwestycjami firm produkujących baterie do samochodów elektrycznych.

Na pytanie, kto będzie oceniał spełnienie tych warunków odpowiedział: "To będą oceniały te nasze strefy". Pytany, czy zespoły zarządzające obecnymi strefami dostaną nowe wytyczne odparł, że będą one bazowały na nowych uwarunkowaniach prawnych. "Wprowadzamy ustawę (...) zmieniamy tę ustawę (...) właśnie w tej ustawie będą podane te nowe warunki, jak to będzie funkcjonowało" - dodał.

Według Kwiecińskiego pomysł polega na tym, by obecnym strefom były podporządkowane nowe tereny. Zapytany, gdzie będzie się znajdowała centrala np. dla Mazowsza, odpowiedział, że aktualnie prowadzone są prace, ma to być zapisane w ustawie.

Jak powiedział Kwieciński, rozwiązanie podobne do proponowanego przez MR wykorzystują Czesi. "Myśmy się temu przyglądali" - wskazał.

Źródło: PAP

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/2018

Komplet informacji o zmianach przepisów z zakresu podatków, rachunkowości, prawa pracy, ubezpieczeń oraz prawa gospodarczego znowelizowanych na przełomie 2017/2018 r. W jednym miejscu zostały zebrane wszystkie informacje o nowelizacjach przepisów istotnych dla rozliczeń firmy.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK