do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 08.09.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Za wysoka stawka akcyzy na płyny do e-papierosów

Rząd w najbliższym czasie powinien przyjąć projekt nowelizacji, który wprowadza akcyzę na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie. Cel resortu? Zwiększenie bezpieczeństwa ich użytkowników. Natomiast w opinii branży – podwyżka cen takich produktów.

– Co do zasady akcyza może być narzędziem regulującym ten rynek. Jednak przechodząc do szczegółów, pojawia się wiele wątpliwości dotyczących opodatkowania zarówno płynu do e-papierosów, jak i regulowanych w tym samym projekcie wyrobów nowatorskich. Po pierwsze, wydaje się, że stawką akcyzy powinny być objęte produkty nikotynowe, a nie składniki, z których równie dobrze można zrobić krem. Gliceryna i glikol są powszechnie stosowane do różnych celów. W przypadku produktów nowatorskich stawka powinna być zaś zależna od wagi mieszanki tytoniu. Po drugie, stawka na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie powinna być na tyle niska, aby ich ceny drastycznie nie wzrosły. Jeśli jednak doszłoby do tego, to akcyza nie przyczyni się do regulacji i kontroli rynku, a wręcz przeciwnie. Jedna błędna decyzja legislacyjna może wywołać lawinę negatywnych skutków, których odwracanie może zająć lata – ocenia ekspert Pracodawców RP Grzegorz Byszewski.

– Uważamy, że 0,7 zł za jeden mililitr to zdecydowanie za dużo, podobnie jak stawka zaproponowana na wyroby nowatorskie. Rynek e-papierosów jest jeszcze młody, a wyroby nowatorskie pojawiły się w Polsce dopiero na wiosnę tego roku, więc wprowadzanie akcyzy warto rozpocząć od stawki znacznie niższej, nawet zerowej. Planowane dochody z akcyzy nie są na tyle istotne z punktu widzenia budżetu, żeby warto było ryzykować istnieniem całej, dopiero rodzącej się branży. Szacuje się, że przyjęcie zaproponowanych stawek spowodowałoby podwyższenie ceny liquidów od dwóch do czterech razy. Dla konsumentów e-papierosów to będzie podwyżka szokowa, skłaniająca do zakupów poza legalnym obrotem lub w internecie. Zresztą sprzedaż płynów do e-papierosów w sieci, choć prawnie niedozwolona, funkcjonuje całkiem swobodnie. Akcyza tylko nasili to zjawisko – dodaje.

–  Pracodawcy RP proponują, aby w pierwszym okresie stawka na płyny do e-papierosów wynosiła 0 zł. Może się wydawać, że jest to rozwiązanie nierozsądne, bo nie przyniosłoby korzyści fiskalnych. Warto zwrócić uwagę, że obecnie rynek e-papierosów nie jest rejestrowany, więc jego skala jest tylko szacunkowa – wprowadzenie stawki 0 zł pozwoliłoby objąć go pełnym monitoringiem. Legislator zyskałby w ten sposób wiedzę, jak wygląda użycie tych produktów w zależności od ich kategorii. To pozwoliłoby mądrze dobrać stawkę akcyzową dla tej grupy wyrobów w przyszłości, kiedy rynek będzie na tyle duży, aby to było fiskalnie opłacalne. Teraz nawet sam legislator przyznaje, że wpływy z akcyzy, nie będą znaczące, że powstanie szara strefa, a ludzie stracą pracę. Dlatego podjęcie tej decyzji budzi takie kontrowersje. W przypadku wyrobów nowatorskich stawka powinna zostać określona kwotowo i nie powinna być powiązana z tą na tradycyjne wyroby tytoniowe. Tytoń w wyrobach nowatorskich nie podlega procesowi spalania, a podgrzewania. Dzięki temu w powstałym aerozolu znajduje się ponad 90 proc. mniej szkodliwych substancji niż w papierosach tradycyjnych  – podkreśla Byszewski.

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także:

"Od 1 stycznia 2018 r. płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie będą podlegały akcyzie" >>

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz

Publikacja jest praktycznym komentarzem do ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zawiera szczegółowe objaśnienia do każdego przepisu tej ustawy poparte przykładami, wzorami dokumentów, stanowiskami urzędowymi i orzecznictwem sądowym.

Kup już za: 34.50 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK