do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.09.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Dwie wolne niedziele dla pracowników handlu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma nową propozycję dotyczącą ograniczenia handlu w niedziele. Początkowo zakaz obowiązywałby przez dwie niedziele w miesiącu, potem w trzy. Konfederacja Lewiatan proponuje natomiast, aby zagwarantować pracownikom handlu, obligatoryjnie dwie wolne niedziele w miesiącu - czyli dwukrotnie więcej niż obecnie - dzięki odpowiedniej nowelizacji Kodeksu pracy.

Przedstawiciele branży handlowej podtrzymują wspólne stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedziele wypracowane kilka tygodni temu. Wówczas zaproponowali trwałe rozwiązanie, chroniące zarówno pracowników, konsumentów, jak i polski handel, polegające na przyznaniu pracownikom handlu dwóch wolnych niedziel w miesiącu. Byłoby to możliwe dzięki odpowiedniej nowelizacji Kodeksu pracy.

Już teraz 90% pracowników w handlu sieciowym i sieciach kupieckich zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę - stąd najlepszym gwarantem ich czasu wolnego będzie modyfikacja Kodeksu pracy.

- To jedyne rozwiązanie zabezpieczające wszystkie strony - zarówno pracowników, konsumentów, jak i przedsiębiorców - mówi Krzysztof Kajda, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

PIP i ZUS Kontrole u Pracodawcy - wzory pism z komentarzem (książka)

Publikacja zawiera omówienie praw i obowiązków, jakie mają pracodawcy w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakładzie pracy. Szczególną wartością książki są wzory dokumentów dotyczące korespondencji pracodawcy z PIP i ZUS, jaka jest prowadzona w przypadku kontroli firmy przez te organy.

Kup już za: 89.60 zł