do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.09.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Sukcesja w firmach - korzystne zmiany

Ogólnie – świetna inicjatywa i dobre przygotowanie. Ale szczegóły trzeba dopracować. Tak przedsiębiorcy oceniają przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju rozwiązania dotyczące sukcesji w firmach.

Obecnie gdy umiera osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, biznes kona wraz z nią. Nawet najbliżsi członkowie rodziny nie mogą posługiwać się firmą przedsiębiorcy ani jego NIP. Wygasają zawarte umowy o prace, kontrakty cywilne i pełnomocnictwa. Wreszcie w niebyt odchodzą wszelkie decyzje administracyjne, w tym koncesje, licencje i zezwolenia.

Resort rozwoju postanowił to zmienić. Dzięki wejściu w życie ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, ciągłość działalności zostanie zachowana. Niemal wszyscy przedsiębiorcy pomysł chwalą. Co nie znaczy, że do przedstawionego projektu nie mają uwag.

Wiele emocji wzbudza projektowany art. 46 ustawy. Przewiduje on zwolnienie z podatku w przypadku nabycia przez sukcesora w drodze dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim. Będą dwa warunki:

  1. zgłoszenie przez nabywcę własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego;
  2. prowadzenie tego przedsiębiorstwa przez nabywcę przez co najmniej pięć lat od dnia jego nabycia.

– Pięć lat wydaje mi się rozsądnym terminem. Co ważne, odpowiada on terminom występującym w prawie podatkowym. Pamiętajmy też, że prowadzenie działalności musi wiązać się z pewnym ryzykiem gospodarczym. A mówimy przecież nie o karach, lecz o zwolnieniu podatkowym – podkreśla z kolei Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP.

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także:

"Kontynuacja firm rodzinnych - będą ułatwienia" >>

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz

Publikacja jest praktycznym komentarzem do ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zawiera szczegółowe objaśnienia do każdego przepisu tej ustawy poparte przykładami, wzorami dokumentów, stanowiskami urzędowymi i orzecznictwem sądowym.

Kup już za: 34.50 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK