do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 19.09.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Kto nie skorzysta z 15% stawki CIT

Jeżeli rok podatkowy spółki rozpoczął się jeszcze w 2016 r. a kończy z upływem 2017 r., to nie ma ona prawa do rozliczeń według obniżonej 15% stawki podatku dochodowego. Nie ma przy tym znaczenia, że spółka pierwsze przychody uzyskała w 2017 r., wystarczy że jej umowa założycielska została podpisana w 2016 r. To datę zawarcia umowy spółki należy bowiem uznać za datę rozpoczęcia działalności. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 2 sierpnia 2017 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.137.2017.2.MST.

Przepis art. 19 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o CIT pozwala podatnikom korzystać z preferencyjnej 15% stawki podatku w roku, w którym podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. Przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2017 r. Niestety dla podatników, którzy rozpoczęli działalność w 2016 r. i ich rok podatkowe kończy się w 2017 r. organy podatkowe uważają, że nie mają oni prawa do skorzystania z preferencyjnej 15 % stawki CIT. Tacy podatnicy rozliczą się na starych zasadach.To niekorzystne dla nich stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej KIS) w omawianej interpretacji.

Warto zauważyć, że będąca tu Wnioskodawcą spółka z o.o.  uważała, że ma prawo do preferencyjnej stawki podatku jako rozpoczynający działalność. Jej zdaniem pomimo tego, że umowa tej sp. z o.o. została podpisana w listopadzie 2016 r. to swe pierwsze transakcje przeprowadziła w 2017 r. i tym samym to 2017 r. należy uznać za rok rozpoczęcia przez nią działalności.

Niestety dla spółki i innych podatników będących w podobnej sytuacji, organy podatkowe uważają że pojęcie „rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej” należy rozumieć maksymalnie szeroko. Zdaniem dyrektora KIS początkiem prowadzenia działalności gospodarczej jest już dzień podpisania umowy spółki. Takie rozumienie tego pojęcia kłóci się z tym, że w języku potocznym, rozpoczęcie działalności gospodarczej traktowane jest jako podjęcie czynności faktycznych, które mają na celu realizację sprzedaży np. rozpoczęcie świadczenia usług. Ewentualne spory w zakresie rozumienia tego pojęcia rozpatrywać będą sądy administracyjne. Podatnicy powinni jednak zwrócić uwagę na przepisy o roku podatkowym (zob. art. 8 ustawy o CIT) i przywołane w cytowanym fragmencie interpretacji przepisy przejściowe ustawy wprowadzającej 15% stawkę CIT (art. 8 ustawy nowelizującej z 5 września 2016 r. - Dz.U. z 2016 r., poz. 1550). Ze względu na te przepisy organy administracji skarbowej mają silne argumenty do odmowy korzystania z preferencyjnej stawki podatnikom będącym w zbliżonej sytuacji do przedstawionej w interpretacji.

Czytaj więcej w artykule: "Podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się w 2016 r. i kończy w 2017 r., nie skorzystają z 15% stawki CIT - interpretacja MF" >>

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Wszystkie uchwalone w 2017 r. zmiany w przepisach podatkowych, które wejdą w życie z początkiem 2018 r. Najbardziej aktualny na rynku i najlepszy pakiet publikacji z serii podatki Vat dostępny w wersji Standard oraz Premium. Na pakiet składa się siedem publikacji prezentujących całościową informację prawną na temat podatków w 2018 r., rozliczenia PIT za 2017 r. oraz umów zlecenia i innych umów cywilnoprawnych.

Kup już za: 169.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK