do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 22.08.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Dla kogo ryczałt za nadgodziny

Ryczałtowe rozliczanie nadgodzin może mieć miejsce w przypadku tylko tych pracowników, którzy regularnie wykonują pracę poza zakładem pracy, a rozliczanie ich godzin pracy jest utrudnione. Ustalając ryczałt, należy brać pod uwagę standardowe dni i pory doby, w jakich taka osoba wykonywała pracę w nadgodzinach, oraz wynikające z tego różnice w wysokości należności za tę pracę. Kwota ryczałtu powinna być okresowo weryfikowana.

Z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wraz z 50% albo 100% dodatkiem. Dodatek może być zastąpiony czasem wolnym równym liczbie przepracowanych godzin (w przypadku udzielania czasu wolnego na wniosek pracownika) albo w wymiarze o połowę wyższym (jeżeli czas wolny ustala pracodawca). Przepisy Kodeksu pracy umożliwiają zastąpienie wynagrodzenia wraz z dodatkiem odpowiednim ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w godzinach nadliczbowych. Ryczałt można wprowadzić jedynie dla pracowników stale wykonujących pracę poza zakładem pracy (art. 1511 § 4 Kodeksu pracy).

Wprowadzenie ryczałtowej kwoty należności za nadgodziny wyłącza obowiązek ewidencjonowania godzin pracy, a zatem ewidencja czasu pracy jest uproszczona. Kodeksowe regulacje dotyczące bezpośrednio ryczałtów są dosyć lakoniczne, więc w praktyce rozliczanie nadgodzin w tej formie może powodować pewne trudności.

Ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych może być stosowany do pracowników stale wykonujących pracę poza zakładem pracy. Podkreśla to orzecznictwo sądowe. Między innymi Sąd Najwyższy w wyroku z 19 stycznia 2016 r. (I PK 24/15).

Nie chodzi tu o to, że pracownik pracuje wyłącznie poza zakładem pracy, nie wykonując żadnych obowiązków w samej firmie. Możliwość wprowadzenia ryczałtu należy odnosić do tych sytuacji, w których pracownik regularnie, w sposób powtarzalny wykonuje większą część swoich obowiązków "na zewnątrz". Nie muszą to być wszystkie czynności pracownicze. Stałe wykonywanie pracy może dotyczyć np. pracy przez stałe dni w tygodniu poza siedzibą firmy. Nie występuje tu bowiem incydentalność, ale trwałość takiego sposobu świadczenia pracy i np. w dwóch takich dniach występują trudności z ustaleniem czasu faktycznie przepracowanego przez pracownika. Przyjmuje się jednak, że pracownik powinien przez większość czasu świadczyć pracę poza firmą.

Czytaj więcej w artykule: "Komu przysługuje i jak ustalać ryczałt za godziny nadliczbowe" >>

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz

Publikacja jest praktycznym komentarzem do ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zawiera szczegółowe objaśnienia do każdego przepisu tej ustawy poparte przykładami, wzorami dokumentów, stanowiskami urzędowymi i orzecznictwem sądowym.

Kup już za: 34.50 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK