do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 11.08.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Split payment od 1 kwietnia 2018 r.

1 sierpnia 2017 r. zakończyły się konsultacje publiczne dotyczące projektu ustawy wprowadzającego do ustawy o VAT system podzielonej płatności, tzw. split payment. MF uwzględniło część uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji. Po zmianach system będzie miał również zastosowanie do częściowych płatności za fakturę. Przesunięto datę wejścia w życie systemu z 1 stycznia na 1 kwietnia 2018 r., co ma pozwolić bankom przygotować się na jego wprowadzenie.

W nowej wersji projektu ustawy utrzymano zasadę, że system split payment będzie dobrowolny. MF nie zgodziło się na wyłączenie z systemu split payment jednostek budżetowych. Jednostki budżetowe są zarówno nabywcami towarów oraz usług, jak i dostawcami towarów lub usługodawcami. W takiej sytuacji nabywca może wyrazić chęć zastosowania split payment przy regulowaniu płatności za faktury wystawione przez jednostki budżetowe. Dlatego zdaniem resortu nie ma podstaw, aby wyłączyć jednostki budżetowe z tego systemu.

Warunkiem skorzystania ze split payment będzie posiadanie faktury. Ministerstwo nie zgodziło się na zniesienie tego warunku. Jego zdaniem do decyzji podatnika pozostaje ułożenie swoich relacji z kontrahentami i terminów otrzymywania faktur tak, aby mógł korzystać z systemu. Podatnik płacący zaliczkę przed otrzymaniem faktury nie będzie mógł korzystać z systemu.

Czytaj więcej w artykule: "Podatnicy VAT będą stosowali split payment od 1 kwietnia 2018 r." >>

Kodeks podatnika

Na tom składa się pięć części prezentujących całościową informację prawną na temat podatków w 2018 r. oraz rozliczenia PIT za 2017 r. Wszystkie uchwalone w 2017 r. zmiany w przepisach podatkowych, które weszły w życie z początkiem 2018 r. Najbardziej aktualny na rynku i najlepszy pakiet publikacji.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK