do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 10.08.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Od 2018 r. płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie z akcyzą

Ministerstwo Finansów zamierza od 1 stycznia 2018 r. opodatkować akcyzą płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie. MF proponuje wysokość stawki akcyzy dla płynu do papierosów elektronicznych na poziomie 0,7 zł za 1 mililitr tego płynu. Natomiast dla wyrobów nowatorskich, czyli wyrobów, w których składzie będzie tytoń lub susz tytoniowy, stawka akcyzy będzie wynosić 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41% średniej ważonej detalicznej ceny tytoniu do palenia.

E-papierosy w Polsce nie są opodatkowane akcyzą, w przeciwieństwie do klasycznych papierosów, z tytułu których do budżetu trafia ponad 31% maksymalnej ceny detalicznej. Jak zauważa MF, nieopodatkowany e-papieros to nierówność wobec innych niebezpiecznych używek, tym bardziej że z roku na rok liczba użytkowników e-papierosów rośnie.

MF proponuje uregulowanie pod kątem akcyzy obrotu zarówno papierosami elektronicznymi, jak i wyrobami nowatorskimi. Wprowadzenie podatku akcyzowego dla wyrobów nowatorskich i płynu do papierosów elektronicznych powinno spowodować, że ciężary związane z płaceniem podatku akcyzowego będą ponosili nie tylko przedsiębiorcy działający w branży tradycyjnych wyrobów tytoniowych. W projekcie ustawy wyroby nowatorskie zostały zdefiniowane jako wyroby będące mieszaniną, w której składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy, albo mieszaniną zawierającą odrębnie płyn do papierosów elektronicznych.

Dodatkowo opodatkowanie tych wyrobów podatkiem akcyzowym skutkować będzie objęciem ich obowiązkiem banderolowania. W konsekwencji wprowadzony zostanie dodatkowy element potwierdzający legalne pochodzenie tych wyrobów.

Czytaj więcej w artykule: "Od 1 stycznia 2018 r. płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie będą podlegały akcyzie" >>

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych z uzasadnieniem rządowym

Jest to pierwsza na rynku publikacja zawierająca ostateczny tekst ustawy z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych wraz z uzasadnieniem rządowym. Ustawa weszła w życie 25 maja 2018 r. i wdraża do polskiego prawa przepisy unijnego rozporządzenia RODO.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK