do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 14.07.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nowy wzór certyfikatu rezydencji

Od 5 lipca 2017 r. obowiązuje nowy wzór zaświadczenia CFR-1 (certyfikat rezydencji). Jednocześnie zlikwidowano formularz CFR-2– zaświadczenia o miejscu zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Polski osoby fizycznej osiągającej przychody (dochody) z oszczędności.

Przypomnijmy że polskie organy podatkowe wydają podatnikom zaświadczenia zawierające określone informacje na temat miejsca zamieszkania lub siedziby służącej celom podatkowym (zob. art. 306l Ordynacji podatkowej). To tzw. certyfikaty rezydencji podatkowej (po angielsku Certificate of Fiscal Residence stąd CFR). Wydawane są one na wniosek podatnika. Nie ma oficjalnego formularza wniosku o wydanie CFR-1, ale wzory wniosków można znaleźć często w urzędach skarbowych lub na ich stronach internetowych).

Urząd skarbowy wystawia zaświadczenie (certyfikat) na formularzu CFR-1. Z certyfikatów korzystają polscy podatnicy, którzy rozliczają się poza miejscem zamieszkania . Dzięki posiadaniu certyfikatu rezydencji możliwe jest zastosowanie odpowiedniej stawki podatkowej, np. z umowy o podwójnym opodatkowaniu, jeśli rozliczamy się poza granicami Polski. Warto zauważyć że sam fakt wydania nowego wzoru CFR-1 nie oznacza, iż certyfikaty wydane przed 5 lipca 2017 r. straciły ważność. Podatnicy nie muszą się zatem ubiegać o nowy certyfikat, jeżeli posiadają aktualny certyfikat wydany przed 5 lipca 2017 r.

Oprac. Sławomir Biliński

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz

Publikacja jest praktycznym komentarzem do ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zawiera szczegółowe objaśnienia do każdego przepisu tej ustawy poparte przykładami, wzorami dokumentów, stanowiskami urzędowymi i orzecznictwem sądowym.

Kup już za: 34.50 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK