do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 20.09.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zwrot nadpłaconego podatku w 30 dni

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa. Projektowane przepisy przewidują skrócenie czasu oczekiwania na zwrot nadwyżki zapłaconego podatku nad podatkiem należnym z 90 do 30 dni.

Oczekiwanie na zwrot nadpłaconego podatku dotyka podatników podatku akcyzowego, specjalnego podatku węglowodorowego, jednoosobowe spółki Skarbu Państwa i przedsiębiorstwa państwowe, ale przede wszystkim każdego obywatela, będącego podatnikiem PIT. Przyjęty sposób rozliczania podatku od dochodów osób fizycznych powoduje wystąpienia nadwyżki zapłaconego podatku nad podatkiem należnym dla większości podatników. Naczelnik urzędu skarbowego ma obecnie 90 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji PIT przez podatnika, na dokonanie zwrotu tej nadwyżki. Taki sam termin obowiązuje w przypadku korekty deklaracji będącej konsekwencją popełnienia zwyczajnych omyłek, dokonywanej przez urząd lub przez podatnika. Długość tych okresów nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia, zwłaszcza wobec postępującej informatyzacji, która powinna wpływać na wzrost efektywności pracy w urzędach.

Rozwiązania, powodujące obniżkę podatku, takie jak kwota wolna czy ulgi podatkowe, mają na celu zmniejszenie realnego ciężaru opodatkowania i pozostawienie większej części dochodu do dyspozycji podatnika. W praktyce, im później podatnik otrzymuje te pieniądze, tym mniejsza jest jego korzyść z ulgi (choćby ze względu na inflację).  Zapisy Ordynacji podatkowej, regulujące terminy zwracania nadpłaconego podatku przez urzędy skarbowe, pochodzą z 1997 r. Od tej pory wystąpił znaczący postęp w informatyzacji urzędów, ponadto coraz więcej podatników PIT rozlicza się elektronicznie (co oszczędza pracy urzędnikom, którzy nie muszą wpisywać danych z ich rozliczeń do systemów informatycznych). Praca urzędów powinna być więc coraz bardziej wydajna a załatwianie prostych, powtarzalnych spraw obywateli coraz szybsze. Można zatem uznać okres 90 dni na zwrot podatku za nieuzasadnienie długi.

Nowe regulacje miałyby wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ich ogłoszenia.

Oprac. Alicja Fal

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Wszystkie uchwalone w 2017 r. zmiany w przepisach podatkowych, które wejdą w życie z początkiem 2018 r. Najbardziej aktualny na rynku i najlepszy pakiet publikacji z serii podatki Vat dostępny w wersji Standard oraz Premium. Na pakiet składa się siedem publikacji prezentujących całościową informację prawną na temat podatków w 2018 r., rozliczenia PIT za 2017 r. oraz umów zlecenia i innych umów cywilnoprawnych.

Kup już za: 169.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK