do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 19.06.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Jaka forma opodatkowania w przypadku prowadzenia działalności sezonowej

Przepisy ustaw o podatku dochodowym nie przewidują szczególnego sposobu opodatkowania działalności sezonowej. Działalność ta jest zatem opodatkowana na zasadach ogólnych. Oznacza to, że podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący taką działalność mają, co do zasady, wybór jednej z czterech form opodatkowania (chyba że rodzaj prowadzonej działalności sezonowej lub okoliczności jej prowadzenia wykluczają jedną z tych form), czyli: na zasadach ogólnych według skali podatkowej, w formie podatku liniowego, w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w formie karty podatkowej.

Problem

Podatnik zamierza rozpocząć prowadzenie działalności sezonowej (sprzedaż pamiątek nad morzem w okresie od czerwca do września). Jaką formę opodatkowania podatkiem dochodowym może wybrać podatnik?

Rada

Podatnik może wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej, w formie podatku liniowego, w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo w formie karty podatkowej.

 

W przypadku prowadzenia działalności sezonowej zaletą trzech pierwszych form opodatkowania jest to, że konieczność opłacania podatku (zaliczek na podatek lub ryczałtu) występuje jedynie za miesiące, w których podatnik uzyska dochód (w przypadku zasad ogólnych) lub przychód (w przypadku ryczałtu). Inaczej rzecz się ma w przypadku podatników prowadzących działalność sezonową, którzy wybiorą opodatkowanie w formie karty podatkowej. Podatnicy tacy są obowiązani do opłacania podatku również za miesiące, w których nie uzyskają żadnych przychodów (chyba że zawieszą wykonywanie działalności gospodarczej - zob. art. 34 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym; dalej: uzpd).

Niestety, na podstawie treści pytania nie jest możliwe jednoznaczne wskazanie, która z tych form opodatkowania byłaby dla podatnika najkorzystniejsza. Zależy to bowiem od wysokości uzyskanych przez niego przychodów i ponoszonych kosztów. Zważywszy jednak na fakt, że stawka ryczałtu dla przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu wynosi tylko 3% (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b uzpd), istnieje spore prawdopodobieństwo, że najkorzystniejszą formą opodatkowania dla podatnika, o którym mowa, będzie opodatkowanie w tej formie.

RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach


Publikacja pozwoli zapoznać się oraz jak najszybciej wdrożyć nową regulację w swojej działalności. Zmiany przepisów zostały przedstawione w unikalnej, tabelarycznej formule. Publikacja zawiera: tabelaryczne zestawienie, wyjaśnienia i komentarze ekspertów.

Kup już za: 99.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK