do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 14.06.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nie można odmówić urlopu na żądanie aby wręczyć wypowiedzenie

Uzasadnieniem odmowy udzielenia urlopu na żądanie nie może być zamiar wręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę. Urlop powinien być udzielony, a od jego rozpoczęcia do zakończenia pracownik podlega ochronie przed wypowiedzeniem.

Pracodawca ma obowiązek udzielenia na żądanie pracownika do 4 dni urlopu wypoczynkowego w każdym roku kalendarzowym, w terminie wskazanym przez pracownika (art. 1672 Kodeksu pracy). Urlop ten wchodzi w roczną pulę urlopową (20 lub 26 dni w zależności od tzw. urlopowego stażu pracy). Urlop na żądanie różni się jednak od zwykłego urlopu tym, że:

  • stanowi maksymalnie 4 dni rozumiane nie jako dni "urlopowe", gdzie jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom, ale jako dni pracy wynikające z rozkładu czasu pracy, bez względu na liczbę godzin, jakie pracownik ma do przepracowania w dniu korzystania z takiego urlopu;
  • jest udzielany w oderwaniu od zwykłych zasad udzielania urlopów, tzn. konieczności uzgodnienia terminu wykorzystywania urlopu z pracodawcą.

Istotą urlopu na żądanie jest zobowiązanie pracodawcy do udzielenia tego urlopu w terminie wskazanym przez pracownika. Wyjątkowo jednak przyjmuje się możliwość odmowy udzielenia tego urlopu.

Czytaj więcej w artykule: Czy można odmówić udzielenia urlopu na żądanie, aby wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę >>

KPA. Komentarz do zmian

KPA. Komentarz do zmian jest praktycznym przewodnikiem po znowelizowanym Kodeksie postępowania administracyjnego. W przystępny sposób przedstawia – wchodzące w życie 1 czerwca 2017 r. rewolucyjne zmiany wprowadzone do procedury administracyjnej przez ustawę z 7 kwietnia 2017 r.

Kup już za: 99.00 zł